Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

teknolojinin-yararlari

Büyükanne ve büyükbabalarımıza yirminci yüzyıldan günümüze neyin değiştiğini sorsaydık, kesinlikle bize teknolojiden insanlık tarihinde olağanüstü bir ilerleme olarak bahsedeceklerdi. Teknoloji, tarihin gelişiyle geçirdiği değişimin farkında değiliz: alışkanlıklar, başkalarıyla ilişkiler gibi. Peki, teknolojinin yararları nelerdir?

Öte yandan, bizim neslimiz her zaman akıllı telefonlara, bilgisayarlara ve iPad’lere sahip oldu. Atalarımıza garip gelebilecek her şey bizim için gayet normal! Teknolojide ve diğer tüm fenomenlerde artıları ve eksileri analiz edebiliriz.

Teknolojinin hayatımızı ele geçirmesinden bu yana en büyük avantajı İnternetin gelişiydi: Çok kısa sürede aramalarımıza yanıt verebilir. Bize yüzlerce web sitesi gösterebilir.  Sonrasında istediğiniz sayfayı tıklamak size kalmıştır.

Teknoloji ve Zorbalık

Buluşlarından önce bir nesnenin dünya gezegeninin tüm nüfusunun hayatını tamamen değiştirebileceği düşünülemezdi. Evet, bu nesneler Whatsapp, Instagram, Facebook gibi sosyal ağlar sayesinde bizi başkalarıyla hızlı bir şekilde iletişim kurarak tüm dünya ile iletişim kurmamızı sağlıyor.

Bununla birlikte, dolandırıcılık veya yasa dışı eylemlerde bulunmak için bundan yararlananlar nedeniyle İnternet üzerinden kaç kez aldatıldık. İnternette gezinirken ortaya çıkabilecek bir diğer olumsuz fenomen de “siber zorbalıktır”: bazı gençlerin diğer akranları tarafından hedef alındığı, kendilerinin daha güçlü inanarak onları sosyal ağlar aracılığıyla ekranın arkasında yaralayan zorbalıktan bahsediyoruz.

Teknolojinin bir başka dezavantajı, aşırı bağımlı olmasıdır ki; bu bazen kendi kendine kapanmaya ve dış dünyadan izolasyona yol açabilir. Kişisel olarak, ilişkilerin bir ekranın arkasında değil yüz yüze yaşanması gerektiğine inanıyorum, bir arkadaşım size fiziksel olarak yakın olarak ve sadece bir metin mesajı göndererek değil, aynı zamanda fiziksel olarak yanınızda olan kişidir.

Teknoloji ilerleme kaydetti, ancak her zaman tamamen olumlu değil, bu yüzden biz gençlerin her şeyden önce, onu doğru kullanarak kötüye kullanmamaya erken yaşlardan itibaren kendimizi adamamız gerekiyor.

Elbette teknolojinin oldukça yararlı tarafları da var. İşte aşağıda birkaçını sıralıyoruz;

Bilgiye Erişim Kolaylığı Sağlar

Www olarak kısaltılan World Wide Web, dünyayı sosyal bir köy haline getirdi. Bunun nedeni, dünyanın her yerinden gelen bilgilerin internette yaygın olarak bulunabilmesidir. Sadece daha fazla haber almak mevcut değil, aynı zamanda tüm bu bilgilere erişim kolaydır.

Teknoloji Zaman Kazandırır

Hiç tanımadığınız bir kasabada navigasyon sorunları yaşadınız mı? Evet, yeni bir yere taşındığımızda hepimiz böyle sorunlarla karşılaştık. İster iş gezisi ister tatil; modern teknoloji, herhangi bir yere gitmenize yardımcı olarak gezilerinizin keyfini çıkarmanızı sağlar.

Teknoloji Maliyet Verimliliği

Teknolojinin ana hedeflerinden biri, işleri insanlar için daha ucuz ve daha uygun fiyatlı hale getirmektir. Bu nedenle, insanlar bu günlerde teknoloji nedeniyle maliyet verimliliği görüyor. Büyük fayda sağlayan makineler, hayal edemeyeceğimiz kadar düşük bir fiyata mevcuttur.

Daha sık olarak, rekabet iki veya daha fazla endüstri arasında gerçekleşir ve bu da daha da düşük fiyatlar ile sonuçlanır.

Birçok Alanda Yenilik

Teknoloji, birçok alanda gerçekten dijitalleşme ve modernizasyonla sonuçlandı. İster tıp, ister tarım veya elektronik alanı olsun, teknoloji küresel bir devrimle sonuçlandı.

Çiftçilikte daha iyi teknikler, daha fazla ve daha sağlıklı yiyeceklerle sonuçlandı. “Tabakalı çiftçilik” tekniği daha da az yer kaplar ve daha fazla gıda üretir.

Hayvanların daha sağlıklı olması, süt ve kümes hayvanı ürünlerinde daha fazla verimi garanti eder. Sağlık sektörü de teknoloji patlamasından çok yararlandı. Kanser gibi tedavisi olmayan hastalıkların bile artık uygun bir tedavisi var.

Teknolojinin bel kemiği olmadan ayakta kalamayacak pek çok alan var.

teknolojiÇocukları Geleceğe Hazırlar

Bir CompTIA araştırmasına göre, 10 öğrenciden dokuzu sınıfta teknoloji kullanmanın onları dijital geleceğe hazırlamaya yardımcı olacağını belirtti. Öğrencilere PowerPoint gibi beceriler öğreterek, öğrenciler başarılı olmasına destek vermektedir. Genç yaşta sınıfta öğretim teknolojisinin tanıtılması, öğrencilerin gelecekteki dijital taleplere hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Sizi Sevdiklerinize Bağlar

Teknoloji, öğretmenlerin öğrencileri ve meslektaşları ile daha iyi bir ilişki kurmasına yardımcı olabilir. Yâda kilometrelerce uzaktaki sevdiklerinize ulaşmanıza! Örneğin, öğretmenlerin % 84’ü öğrencilerin ilgisini çekecek içerik bulmak için interneti en az haftada bir kullandığını biliyor musunuz? Teknolojiyi kullanarak, ders planlarınıza entegre etmek;  ilerlemeniz de büyük fark yaratabilir.

Yapay Zekâ

Yeni yapay zekâ kavramı hızla büyüyor ve çok fazla popülerlik kazanıyor. Bunun nedeni, bunun yepyeni bir devrim çağı getirebileceğidir.

Artık hiçbir insan düşünmek zorunda kalmayacak çünkü olasılıklar, bir AI Sisteminin onu nasıl geliştirebileceğini düşünebilmesidir. Bu, insan nesline bir mola verecek ve muhtemelen modern teknolojinin bizim için en büyük iyiliklerinden biri olacaktır.

Detaylı Bilgi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Teknoloji

Sizi Arayalım