Blog

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

iys-nedir

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İYS Nedir; gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticari faaliyetler için kullanılmakta olan İYS, ileti yönetim sistemi olarak, ürün ve hizmet tanıtımı amaçlı telefon, faks, kısa mesaj ve çağrı merkezi üzerinden ileti gönderme sistemidir. Ticaret bakanlığı tarafından onaylanmış bir sistem olarak, üyelerin ticari elektronik ileti göndermesini sağlamaktadır.

Ticari Elektronik İleti Sistemi Nedir/ Nasıl Çalışır?

Ulusal veri tabanlı bir sistem olarak, arama, e-posta veya sms ise ticari amaçlı ileti gönderilmesini sağlamakta olan bir sistem olarak, güvenlik standartlarına sahip bir şekilde çalışmaktadır. Kamunun sistem üzerindeki rahatsızlıklarını ve iletilerle ilgili ret ya da onaylama evresi kayıtlı tutulabilmektedir. Aynı zamanda alıcıların reddetme ve şikayet etme hakkı olduğu için sistem yasalara uygun bir şekilde yürütülmekte, kontrol edilmektedir.

Hizmet sağlayıcının IPA programıyla uyumlu bir şekilde, veri tabanlı ileti kullanması, kontrol edilmesini sağlaması hem kamu için hem de ticari faaliyetlerin kötüye kullanılmaması için önemli bir etki sağlamaktadır. İleti yönetim sistemi; Yönetim, şikayet, izin ve ret aşamasına tabi tutulmaktadır.

İYS Hizmet Sağlayıcı Nedir?

İleti yönetim sistemleri üzerinden hizmet sağlayıcının kanunlar doğrultusunda e-posta, arama ve kısa SMS gibi ticari iletişim kanalarını gerçek ya da tüzel kişiler aracılığıyla kontrol etmek, iletiyi düzenlemek ve göndermek işlemleri yapma hakkı bulunmaktadır. Çağrı merkezi, Faks, otomatik arama ve akıllı ses kaydedici sistemler ile kısa mesaj hizmeti verilmesini sağlamaktadır. İYS – Ticari elektronik ileti yönetim sistemi üzerinden, verilerin tekilleştirilmesi, toplu halde istenilen formatın kullanımının sağlanması, platform üzerinden organizasyon başlıklarıyla yönetimi aynı zamanda 7/ 24 sisteme erişimin sağlanması üzerine ileri bir teknolojinin kullanılmasını da sağlamaktadır.

İYS ön incelemeler yapabilmekte, şikayet, ret ve onay alanlarını takip ederek kullanıcının ve alıcının arasında yasal bir düzenlemenin yöneticisi formunu görmektedir. Hizmet sağlayıcı marka ve firma ismine yönelik bilgiler verebilecek aynı zamanda İYS’ye bildirimlerde bulunarak, ceza olasılığını ortadan kaldıracaktır.

İYS Hizmeti Avantajları Nelerdir?

İleti onayının sağlandığı İYS alanında, birçok firma ya da markanın aynı platform üzerinden organize edilerek, kontrol edilmesini sağlamaktadır. SMS veya E-posta gönderimi yapmakta olan kurumlar için sistemin entegre edilmesini sağlar, web servisleri ile ileti programının kullanılmasına yönlendirmektedir.

  • IP santral uygulamasıyla entegre olabilmektedir.
  • Excel, CSV, txt üzerinden data yüklenebilir.
  • Veritabanının görülmesini sağlar.
  • Kripografik kurallarına göre güvenli veri saklanmasına olanak verir.
  • İys API ile çalışmakta olan düşük maliyetli bir sistemdir.

İYS Alıcı Veri Tabanlı İleti

E-mail, SMS ve arama gibi iletişim adresi bulunan alıcıların sistem üzerinden yasal düzenlemelere dönük bir şekilde hizmet sağlayıcının alıcıya ileti göndermesini sağlamakta olan İYS, bir aracı sistem olarak düzenlemeleri takip edecektir. Bu alanda ticari faaliyet alanını genişletmiş olan Arge 24 mevzuat hazırlanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hizmet sağlayıcının da sürekli izin almasına gerek kalmadan, zaman damgası üzerinden belirli bir süre boyunca bu hizmeti alabilmesi sağlanır.

İleti Yönetim Sistem Başvuru Şartları

İleti yönetim sistemi için aracılar hizmet sağlayıcılar için bir program oluşturmaktadır. Bu alanda 1 Aralık 2020 tarihlerinde hizmet sağlayıcının İleti yönetim sistemine aktarılması gerekmektedir. Bu aktarımla onay süreci başlar ve hizmet sağlayıcı yasal bir şekilde ileti gönderme hakkına sahip olabilir.

Sisteme giriş yapmak için İleti yönetim sistemi’ne (iys) kayıt üzerinden formunun doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemden önce hizmet sağlayıcının ‘’MERSİS’’ numarası almış olması şartı bulunmaktadır. İmza yetkisinin T.C kimlik numarası ve cep telefonu numarası aynı zamanda kurumsal e- posta adresini iletmesi gerekmektedir. Müşterekten temsile yetki veya yetkilinin tarafından imzalanmış olan onaylı doküman, onaylı elektronik iletişim adresi bulunmalıdır. Daha sonra başvuru evresinden sonra belgeler kontrol edilerek, hesabınızın kullanıma açılması sağlanacaktır. Gerçek veya tüzel kişi fark etmeksizin MERSİS numarası alması gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi Uygulamaları Nelerdir?

ISO 9001 üzerinden gelişim göstermekte olan ticari faaliyetlere katkı sağlayıcı ARGE 24, iş zekası ve raporlama alanında ayrıntılı bir sistem özelliği sunar. İleri yönetim sistemleri uygulamaları, özel yazılım programları, proje analizi ve danışmanlık süreci üzerinden  de gerekli olan atılımları daima sağlamaktadır. Eşsiz bir yazılım portalı kullanılarak, İYS 24 üzerinden sağlanan özelleştirilmiş sistemler, kısa zamanda ticari alandaki ileti faaliyetlerinizi güvenli bir şekilde sunmanızı sağlayacaktır. Anlık veri tabanlı sistem, API özellikleri ve raporlama farkıyla size hızlı ve güvenilir bir kullanım alanı sunacaktır.

İYS API Versiyon, Güvenli Yönetim

İYS API versiyon üzerinden marka yönetim eklentisi yapılarak, hatasız bir işleyişin oluşması sağlanmaktadır. Hata kodları, mesaj eklemleri ve engelli numaraların belirlenmesi üzerine gelişmiş bir program sunucusu kullanılmaktadır. MERSİS ve TCKN karakter girişine izin verilmeyecek şekilde güncellemeler yapılarak, limit ve offset alanındaki değerler kontrol edilebilmektedir. İYS 24 ile sürün notları bağlantısı, tekil bayi sorgulama aynı zamanda info kayıt sisteminin kusursuz bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır.