Windows 10 Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10 Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

windows-10-ekran-goruntusu

Bilgisayar ekranınızdaki bir şeyin ekran görüntüsünü yakalamanız gerekiyorsa, Windows 10 tam da bunu yapmak için çeşitli yöntemler sunar. İster tüm ekranı ister sadece bir parçasını kaydetmek isteyin, Windows 10 ekran görüntüsü almak için en yaygın tüm teknikleri topladık.

Ekran görüntüsü

Windows 10’da ekran görüntüsü almanın en kolay yolu Print Screen (PrtScn) anahtarıdır. Tüm ekranınızı yakalamak için klavyenizin sağ üst tarafındaki PrtScn tuşuna basmanız yeterlidir. Ekran görüntüsü Panonuza kaydedilecektir. Dosyayı kaydetmek için, ekran görüntüsünü Microsoft Word veya Paint gibi resim eklemenize izin veren herhangi bir programa yapıştırın.

Windows + Print Screen

Windows 10‘da ekran görüntüsü almak ve dosyayı otomatik olarak kaydetmek için Windows tuşu + PrtScn tuşlarına basın. Ekranınız kararacak ve tüm ekranınızın bir ekran görüntüsü Pictures> Screenshots klasörüne kaydedilecektir.

Alt + Print Screen

Yalnızca içinde çalıştığınız etkin pencereyi yakalamak ve Panonuza kopyalamak için Alt + PrtScn tuşlarına basın. Kaydetmek için başka bir programa yapıştırmanız gerekecek.

Alıntı ve Taslak aracı

Ekran görüntülerinizi özelleştirmek, açıklama eklemek veya paylaşmak istiyorsanız, Ekran Alıntısı ve Taslak, Windows’ta ekran görüntüsü almanın en iyi yoludur. Alıntı ve Taslak’ı etkinleştirmek için Windows Tuşu + ÜstKrkt + S klavye kısa yolunu kullanın. Ekranınız kararacak ve ekranınızın üst kısmında bir mini menü görünerek dikdörtgen, serbest biçimli, pencere veya tam ekran yakalama.

Bu Alıntı ve Taslak seçenekleriyle ekran görüntüsünü nasıl almak istediğinizi seçebilirsiniz:

Mod Fonksiyon
Rectangular Size a rectangle for your screenshot.
Boyut, ekran görüntünüz için bir dikdörtgen.
Free-form (Serbest Biçimli) Draw free-hand with your cursor.
(İmlecinizle serbest el çizin.)
Windows Choose a specific window to capture. (Bir pencere seç)
Full-Screen Grab an image of your entire screen. (Tüm ekranınızın bir görüntüsünü alın.)

Ekran görüntüsünü yakaladıktan sonra, panonuza kaydedilecek ve ekranınızın sağ alt köşesinde bir ön izleme bildirimi görünecektir. Alıntı ve Taslak uygulamasını açmak ve ekran görüntüsünü kaydetmeden veya paylaşmadan önce mevcut çizim araçlarıyla düzenlemek için ön izleme bildirimine tıklayın.

Ekran alıntısı aracı (Snipping Tool)

Snip & Sketch, sonunda Windows’ta Ekran Alıntısı Aracının yerini alacak olsa da Windows 10, 8, 7 ve Vista’da ekran görüntüsü almak için eski aracı kullanmak hala mümkündür. Ekran Alıntısı Aracını başlatmak için, onu arama çubuğunda bulmanız gerekecek. Ekran görüntünüzü özelleştirmek için “Mod” düğmesini kullanın ve ardından ekranınızı yakalamak için “Yeni” düğmesini tıklayın.

Ayrıca “Gecikme” açılır menüsünü kullanarak yakalamanızı beş saniyeye kadar zamanlayabilirsiniz. Ekran görüntünüzü aldıktan sonra, üzerine açıklama ekleyebileceğiniz, kaydedebileceğiniz veya Microsoft Outlook ile paylaşabileceğiniz yeni bir pencerede açılır.

Game Bar

Game Bar, çoğu Windows 10 uygulamasında ve oyununda ekran görüntüsü almak ve video kaydetmek için kullanabileceğiniz bir kaplamadır. Oyun Çubuğunu açmak için Windows Tuşu + G’ye basın.

Yer paylaşımı menüsünde, tam ekran bir ekran görüntüsü almak için kamera simgesine tıklayın. Mikrofon simgesine tıklayarak ses ekleme seçeneğiyle birlikte kayıt düğmesine basarak da bir video klip kaydedebilirsiniz.

Oyun Çubuğu tarafından yakalanan ekran görüntüleri ve video klipler, PNG formatında Videolar> Yakalamalar klasörüne kaydedilir. Ekran görüntüsü ve kayıt düğmelerinin altındaki “Tüm yakalamaları göster” i tıklayarak bunu Oyun Çubuğunda da bulabilirsiniz.

Power + Volume Up

Microsoft Surface cihazıyla Windows 10’da ekran görüntüsü almak için Güç Düğmesi + Sesi Açma Düğmesine basın. Ekran kararacak ve ekran görüntünüz Resimler> Ekran görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

Windows için üçüncü taraf ekran görüntüsü uygulamaları (Third-party screenshot apps for Windows)

Yerleşik Windows yöntemlerinden herhangi birinden memnun değilseniz, her biri kendi ekstra teklifleri olan dikkate değer üçüncü taraf ekran görüntüsü araçları vardır.

Snagit, animasyonlu GIF’ler oluşturmanıza, tam sayfa ekran görüntüleri almanıza ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan bir ekran görüntüsü aracıdır. Olumsuz tarafı? Premium sürüm 50 dolardır. Ayrıca 30 günlük ücretsiz deneme var, ancak bu deneme sırasında yakaladığınız herhangi bir fotoğraf filigranlı olacak.

Lightshot, hızlı sosyal paylaşım için tasarlanmış ücretsiz bir ekran görüntüsü aracıdır. Lightshot’ı Windows 10‘a indirip yüklediğinizde, Print Screen işlevinin yerini alır ve daha fazla düzenleme yeteneği sunar.

Greenshot, ekran görüntülerini düzenlemenize ve özelleştirmenize ve ayrıca tam bir kaydırmalı web sayfasını yakalama seçeneğine izin veren başka bir ücretsiz araçtır.

Sizi Arayalım