VDSL Nedir?

VDSL Nedir?

vdsl-nedir

Veri bağlantısı sektöründeki kısaltmaları çözmek genellikle karmaşıktır, özellikle bunlara çok aşina değilseniz: örneğin, VDSL nedir? Ne tür faydalar sağlayabilir? Wikipedia tarafından verilen açıklamadan başlayarak bulmaya çalışalım: “ VDSL (çok yüksek bit oranlı dijital abone hattı) , ADSL öncülünden daha yüksek hızda performanslara izin veren kablo aracılığıyla bir xDSL iletişim teknolojisini gösterir ”.

Bu nedenle, çevrimiçi ansiklopedinin önerdiği gibi, VDSL, ADSL’ nin doğrudan bir evrimidir ve klasik bakır ağından daha yüksek performansa izin verir. Aslında, bu standart genellikle optik fiber ile karıştırılır.

Karışık bakır fiber ve saf optik fiber arasındaki farklılıklar

Optik fiber hakkında konuştuğumuzda, FTTH (Eve Kadar Fiber) elyaf, saniyede 1 Gigabit’e kadar ulaşabilen indirme veri aktarım hızları ile altyapı, kontrol ünitesinden kullanıcının evine kadar; tamamen bu teknolojiye dayanabiliyor.

Bununla birlikte, FTTH henüz çok yaygın değil: aslında çoğu kullanıcıya FTTC (Kabin Fiber) teknolojisi ile ulaşılıyor. Fiber kontrol ünitesi; sokakta yer alan kutulardan gelir ve ardından bakır ağda son gerilimi sağlar. Ve tam da bu standarttan yola çıkarak VDSL’ nin ne olduğunu anlayabiliyoruz.

VDSL ve FTTC

Pratikte VDSL, FTTC için bakır bir ağ olarak kullanılır ve kabinlere gelen fiber veri bağlantısının geleneksel ADSL’den daha yüksek performansı sürdürmesine ve mevcut ağa uyum sağlamasına izin verir. Genel olarak FTTC, teorik olarak 200 Mbps’lik bir indirme hızına ulaşabilir, ancak performanslar, dolaplardan mesafeye bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir. VDSL hakkında konuştuğumuzda, bu nedenle, temel olarak karışık bakır fibere atıfta bulunuyoruz.

VDSL ve VDSL2: ne değişir

VDSL teknolojisine ek olarak, VDSL2’den de sık sık söz edilir: ikincisi, her zaman içindeki bakır kabloyu kullanarak 300/350 Mbps indirme hızına ulaşabilen ADSL2 + ‘nın doğrudan evriminden başka bir şey değildir. Ancak VDSL gibi, sokak kutusuna olan mesafe arttıkça performanslar önemli ölçüde azalır.

VDSL modem hangisini kullanmalı?

Piyasadaki birçok modem ve yönlendirici farklı standartları desteklemektedir: bu nedenle hem ADSL hem de VDSL veya VDSL / VDSL2 ve FTTH ile uyumlu cihazlar bulmak mümkündür. Satın almadan önce modemin özelliklerini kontrol etmek önemlidir. Bu standartlar veya FTTC ağları için destek belirtilirse, onu kullanırken herhangi bir sorun yaşamazsınız.

VDSL’ nin ne olduğunu ve saf optik fiber ile arasındaki farkın ne olduğunu, teorik performansların neler olduğunu ve bu standarttan en iyi şekilde yararlanmak için en uygun cihazı nasıl seçmeniz gerektiğine dair tüyolar paylaştım.

Sizi Arayalım