Python Nedir, Neler Yapılır?

Python Nedir, Neler Yapılır?

python-nedir

Python, çeşitli farklı alanlarda çok sayıda kullanıma sahip çok yönlü bir programlama dilidir. Python’un temellerini kavradıysanız ve dille bir şeyler inşa etmeye can atıyorsanız, bir sonraki adımınızın ne olması gerektiğini anlamanın zamanı gelmiştir.

Muhtemelen insanların gerçek dünyada Python ile neler inşa ettiğini merak ediyorsunuzdur. İlk olarak, bazı büyük teknoloji şirketlerinin dili nasıl kullandığına hızlıca bir göz atalım.

Google, Python’u en başından beri kullanan bir şirkettir ve teknoloji devinin ana sunucu tarafı dillerinden biri olarak yerini almıştır.

Instagram, basitliği nedeniyle Python’u seviyor. Hizmet, “tamamen Python’da yazılmış olan dünyanın en büyük Django web çerçevesi dağıtımını” çalıştırmasıyla bilinir.

Spotify, veri analizinde ve arka uç hizmetlerinde kullanılacak dili koyar. Ekiplerine göre, Python’un kullanım kolaylığı yıldırım hızında bir geliştirme hattına yol açar. Spotify, kullanıcılarına tavsiyelerde bulunmak için bir ton analiz gerçekleştirir, bu nedenle basit ama aynı zamanda iyi çalışan bir şeye ihtiyaçları vardır.

Phyton Gelişimi

Python, 1980’lerin sonlarında Hollanda’daki Centrum Wiskunde & Informatica’da (CWI) Guido van Rossum tarafından, istisna işleme ve Amoeba işletim sistemi ile arayüz oluşturma yeteneğine sahip ABC dilinin (kendisi SETL’den esinlenen) halefi olarak tasarlandı. Uygulamasına Aralık 1989’da başlandı.

Python Programlama Dili İle Neler Yapılır?

Programlama dili, veri bilimcileri ve yeni başlayanlar arasında da oldukça popülerdir. Bu size yakın gelecekte ne kadar yaygın olacağına dair bir fikir verebilir. Python, son derece mantıklı ve hafif olduğu için İlk 5 kodlama dilidir.

Ayrıca, Anaconda gibi kurulum programları çeşitli işletim sistemlerinde (OS) bazı şaşırtıcı şeyler yapabilir. Python, büyük topluluk çalıştırma kitaplığı (NumPy, Pandas, SciPy, vb.) İle temiz ve basit bir sözdizimi olma avantajına sahiptir.

Bu, hem yeni başlayanların hem de tecrübeli kişilerin, (dünyadaki) en iyi programcılardan kolayca ödünç alınabilecek ve herkes tarafından kullanılabilecek milyonlarca satır koda erişebilecekleri anlamına gelir. Peki Python ile yapabileceğiniz harika şeylerden bazıları nelerdir?

 • Web Geliştirme için Python Kodu

Python, Nesne Yönelimli (OO) bir dil olduğundan, yeni başlayan herkes OO kavramlarıyla birlikte oynamayı kolay bulacaktır. Daha deneyimli kodlayıcılar, bunu Makine Öğrenimi (ML) algoritmaları ve analizinin yanı sıra Büyük Veri araştırması ve analitiği için kullanabilecek.

Web geliştirme söz konusu olduğunda, bu harika bir seçenektir çünkü üzerinde çalışabileceğiniz Django ve Pyramid gibi bir sürü seçeneğiniz vardır. Böylece bunalmadan sıfırdan harika bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Flask ve Bottle gibi mikro çerçevelerden de yararlanabilirsiniz.

Django CMS ve Plone gibi sistemlerle gelişmiş içerik yönetimi de mümkündür. Dahası, Python’un standart kitaplığı ve web çerçeveleri HTML, XML ve JSON gibi çeşitli internet protokollerini destekler.

 • Bilimsel ve Sayısal Hesaplama

Veri analitiği temelde bilimsel ve sayısal hesaplamanın kapsamına girer. Bu niş içinde bir şeyler inşa etmek için matematik, mühendislik ve bilim için SciPy’den yararlanabilirsiniz. Pandas aynı zamanda bir veri analizi ve modelleme kitaplığıdır, bu nedenle veri biliminde Python ile ilgili pek çok şey vardır.

Bir çalışma oturumunu düzenlemeniz ve yeniden kodlamanız gerekiyorsa, güçlü bir etkileşimli kabuk olan IPython’u kullanabilirsiniz. Aynı zamanda paralel hesaplamayı ve görselleştirmeyi de destekler.

 • İşlev Dekoratörleri Gelişmiş İşlevselliğe İzin Verir

İşlev dekoratörleri, mevcut işlevlerin işlevselliğini geliştirmenize izin verdiği için Python’da oldukça temizdir. Yani bu hem web geliştirmeye hem de veri analitiğine çevrilebilir.

 • Makine Öğrenimi (ML)

Makine öğrenimi ile parmak izi tanımlamaları bulma, stokları tahmin etme ve spam algılama gibi harika şeyler elde edilebilir. Kodlayıcılar bunu desteklemek için Scikit-learn, Tensorflow ve Theano gibi Python modüllerinden yararlanarak ayarlayabilir. Ayrıca Python, DIY projeleri için harikadır.

 • Tarayıcı Web Uygulaması Otomasyonu

Ayrıca, sosyal medya gönderileri yapmak için tarayıcınızı otomatikleştirmek gibi harika şeyler yapmak için Python’u da kullanabilirsiniz. Bu, Selenium’u Python kaynak kodu ile kullanarak yapılabilir.

 • Python Robotikleri Mümkün Kılar

Python, bir Raspberry Pi’yi bir robotun beyni olarak işlev görecek şekilde kodlamak için kullanılabilir. Bunu yaparak robotun çevresine tepki vermesini ve birden çok eylem gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Rest API’si oluşturma

RESTful API’ler, bir ürünün sunucu kısmı ile hem web hem de mobil istemcileri arasında iletişimi sağlamak için ana standart haline geldi. Bu nedenle net ve sorunsuz RESTful API’leri tasarlamak gündemde olan bir konudur.

Kapsamlı ve güzel tasarlanmış API’lerin öneminin hepimiz farkındayız. API’niz ideal olarak farklı müşteri türlerini desteklemeli ve herhangi bir geliştirici tarafından kolayca anlaşılabilir olmalıdır. Projenizin kalitesi buna bağlıdır.

Öyleyse bir API tasarlarken nelere dikkat etmelisiniz? Kötü yazılmış belgeler, yapılandırılmamış mimari, tutarsızlık, zayıf güvenlik ve sağlamlık gibi API tasarımıyla ilişkili temel tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olacak başlıklar nelerdir?

 • Dokümantasyon
 • Desteklenen veri formatları
 • Doğrudan veri formatları
 • Besleme veri formatları
 • Veritabanı veri formatları
 • Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcıları
 • Uç noktalar
 • Sürüm oluşturma
 • Güvenlik ve kimlik doğrulama
 • Ölçeklenebilirlik ve esneklik
 • İzleme ve hata işlem
 • HTTP durum kodları
 • Test, kararlılık ve destek
 • Bakım
 • Önbelleğe almak
 • Bitiş tarihi
 • Önbellek Kontrolü
 • ETag
 • Son düzenleme
 • Arama, filtreleme ve sıralama
 • Sayfalandırma

Machine Learning

Makine öğrenimi, derin öğrenme, yapay zeka… Makinelerin eylemleri açıkça programlamadan gerçekleştirmesini sağlama bilimi, yeni başlayanlar için göz korkutucu olabilir. Machine Learning veri üzerinde çalışarak yeni algoritmalar keşfetmenize olanak sağlar.

Scikit-learn nedir?  Python için yazılmış ve  adında geniş kapsamlı ve çok güçlü bir kütüphanedir.

Web Uygulamaları

İnternet’teki web siteleri, her kullanıcıya tam olarak aynı bilgileri sunan düz web sayfalarıyla doluydu; bir sayfa talep edersiniz ve bu sayfadaki bilgiler görüntülenir. Bu web sayfaları “statik” idi çünkü içerikleri hiç değişmedi; bir web sunucusu, kullanıcının kim olduğuna veya kullanıcının yaptığı diğer işlemlere bakılmaksızın, bir kullanıcının bir web sayfası isteğine o sayfayı göndererek yanıt verir.

Günümüzde çoğu web sitesi aslında içeriklerini herhangi bir şekilde değiştirebilen “dinamik” web sayfaları sunan web uygulamalarıdır. Örneğin, bir web posta uygulaması, kullanıcının onunla etkileşim kurmasına, her türden farklı bilgiyi görüntülemesine ve genellikle tek bir web sayfasında kalmasına olanak tanır.

Python odaklı bir web uygulaması oluşturmanın arkasındaki fikir, bir kullanıcıya hangi içeriğin gösterileceğini ve hangi eylemlerin gerçekleştirileceğini belirlemek için Python kodunu kullanabilmenizdir. Kod aslında web sitenizi barındıran web sunucusu tarafından çalıştırılır, böylece kullanıcınızın uygulamanızı kullanmak için herhangi bir şey yüklemesine gerek yoktur; kullanıcının bir tarayıcısı ve İnternet bağlantısı varsa, diğer her şey çevrimiçi olarak çalıştırılacaktır.

Örümcek Türü Yazılımlar

Veri toplama, web tarama gibi  konularda en etkili programlardan biri de Phyton’dur. Örümcek türü yazılımlar da Phyton dili kullanabilmektedir.  Ancak dilerseniz Machine Learning kütüphanesini de kullanarak pek çok farklı yazılım üretebilirsiniz.

Bilimsel Çalışmalar

Matlab’a karşı oldukça güçlü bir programlama dili olabilme özelliği gösteren Phyton, aynı zamanda. birçok farklı fonksiyonu içerisinde barındırmaktadır.

Phyton, dünya ve insanlık için oldukça önemli olan bilimsel çalışmalar için de kullanılabilen programlama dillerinden biridir.

IPython, SciPy seti içerisinde bulunur. Ayrıca  Matlab gibi interaktif şekilde Python ile çalışılmasına olanak sağlayacak şekildedir. .Veri tipleri  ve işlevsellik özellikleri ile ilgili;  SciPy seti içinde integral, türev, lineer cebir, optimizasyon ve istatistik gibi konularda yer alır.

Veri Analizi

Phyton içinde makine öğrenme kitaplığı oluşturabilir ve birçok algoritma yazarak farklı uygulamalar yapmaya olanak sağlar.

Ağ ve Soket programcılığı

Python’un soket modülü, Berkeley soketleri API’si için bir arayüz sağlar. Bu eğiticide kullanacağımız ve tartışacağımız modül budur. Bu modüldeki birincil soket API işlevleri ve yöntemleri şunlardır:

 • priz()
 • bağla ()
 • dinle ()
 • kabul etmek()
 • bağlan ()
 • connect_ex ()
 • gönder ()
 • recv ()
 • kapat()

Python, doğrudan bu sistem çağrılarıyla, onların C karşılıklarıyla eşleşen kullanışlı ve tutarlı bir API sağlar.

Sistem Yönetimi

Bir sistem yöneticisi olarak çok sayıda zorluk ve problemle karşılaşırsınız. Kullanıcıları, disk alanını, işlemleri, cihazları ve yedeklemeleri yönetmek, birçok sistem yöneticisinin saçlarını, mizah anlayışlarını veya akıl sağlığını kaybetmelerine neden olabilir.

Ancak günümüzde Linux işletim sistemi ile birlikte gelen Phyton, çeşitli sistem yönetim kodlarını bünyesinde barındırır.

Phyton Konuları ve Dersleri

Phyton’a internet üzerinden verilen dersler ile başlamak mümkündür. Phyton programlama dilinin konuları dahil dersler detaylı bir şekilde videolu dersler şeklinde de yer almaktadır.

Her programlama dilinde benzer konular bulunabilir, Phyton içerisinde de karşılaşılabilir. Bunlar arasında değişkenleri, dizileri, modülleri ya da operatörleri göstermek mümkündür.

Herhangi bir programlama dilinde (ne olursa olsun) deneyimli bir programcı Python’u çok hızlı bir şekilde öğrenebilir. Yeni başlayanlar için kullanımı ve öğrenmesi de kolaydır, bu yüzden hemen başlayın!

Kurulum

Python’u kurmak genellikle kolaydır ve günümüzde birçok Linux ve UNIX dağıtımları yeni bir Python içerir.

Öğrenme

Başlamadan önce, hangi IDE’lerin ve metin editörlerinin Python düzenlemeyi kolaylaştırmak için uyarlandığını öğrenmek, giriş kitapları listesine göz atmak veya yararlı bulabileceğiniz kod örneklerine bakmak isteyebilirsiniz.

Python’da belirli bir uygulamanın veya belirli işlevselliğe sahip bir kitaplığın mevcut olup olmadığını bilmek istiyorsanız, bir dizi olası bilgi kaynağı vardır.

Sizi Arayalım