ÖTV Matrah Düzenlemesi Nedir?

ÖTV Matrah Düzenlemesi Nedir?

matrah-duzenlemesi

ÖTV matrah düzenlemesi nedir sorusunu birçok araç sahibi merak ediyor. Güncel sonuçlarla ÖTV matrah düzenlemeleri hakkındaki yazımızı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Matrahın anlamı ve düzenleme yapılan konuları sizlere detaylı şekilde aktarıyoruz.

ÖTV Matrah Düzenlemesi Nedir?

ÖTV Matrah düzenlemesini en kısa şekilde tanımlamak gerekirse, ÖTV indirimi olmayan durumlarda araca göre yapılan düzenlemelerdir. 2023 senesi için düşünülürse, Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada indirim olmayacağı, matrah düzenlemesi yapılacağı belirtilmiştir.

Matrah düzenlemesi ve araç vergi indirimi ayrı fakat bazı açılardan benzer bir durumdur. İndirim yapılabilecek durum, araç motor gücü kapsamında değerlendirilir ve motora göre bir hesaplama ardından düzenleme sağlanır.

Sıfır araçlara beklenen ÖTV indirimi 2023 senesinde gelmeyeceği için gözler matrah düzenlemesine çevrilmiştir.

Matrah Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Matrah hesaplaması KDV matrahı olarak da tanımlanan bir durumdur. Matrah kullanımı bir gelir üzerindeki giderlerden düşülen tutara göre yapılan hesaplamayı kapsar.

KDV hariç tutarlar dikkate alındığında 1 aylık süredeki satış faturaları KDV matrahı olacaktır. KDV eklemesi olmadan satış toplamına göre yapılan düzenlemeler, matrah şeklinde ele alınacaktır.  Ancak ÖTV indirimi olan bir ürün, KDV ile hesaplandıysa, matrah düzenlemesine gerek kalmaz. Matrah düzenlemeleri otomobillerde daha fazla olmakla beraber enflasyon yüksekliği olduğunda yapılabilen bir uygulamadır.

Bir formülle matrah hesaplaması açıklanırsa KDV Tutarını KDV Oranına böldükten sonra 100 ile çarpmalısınız.

Motor Hacmine Göre Matrah Bilgileri

Motor silindir hacmine göre matrah bilgileri kapsamında şu bilgilere yer verilmektedir:

 • 1600 cm3’ün altındakilerde aşağıdaki oranlar görülmektedir.
 • ÖTV matrahına göre 120.000 TL’yi geçmeyenler için %45
 • 000 TL-150.000 TL arasındakiler %50
 • 000 TL-175.000 TL arasındakiler %60
 • 000 TL-200.000 TL %80 vergi oranına tabi tutulmaktadır.

1600 cm3 – 2000 cm3 arasında motor silindir hacmi olanlarda:

 • 000 TL ve daha aşağıda ÖTV matrahı olanlar için %45
 • 000 TL-210.000 TL aralığındakiler, %50
 • 000 TL ve üzeri ÖTV matrahı olanlar %80 oranında dilim içinde kabul edilecektir.

Matrah Çeşitleri

Matrah çeşitleri advalorem ve spesifik matrah olarak değişmektedir. Belirli bir rakamsa advalorem matrahta gelirden indirilebilen giderler düşülür ve kalan kısım matrahtır. Oran uygulaması ile vergi hesaplaması vardır. Spesifik matrah ise vergi nedeni olan eşya vs.nin özelliğine göre belirlenen matrahlardır. Motor gücüne göre matrah da spesifik matrah olarak düşünülebilir.

Elektrikli Araçlarda ÖTV Matrah 2023

Elektrikli araçlarda 2023 yılı için ÖTV matrah düzenlemesi nedir diyorsanız, araç türlerine göre yapılan yeni düzenlemeler bulunmaktadır. Diğer araçlarda olduğu gibi elektrikli araç motor gücüne göre düzenleme yapılacağı için aşağıdaki bilgiler görülebilir:

Elektrikli araçlarda motor gücü 160 kilowatt sınırına kadar olan araçlarda ÖTV matrahı 1,25 milyon Türk lirası olarak belirlenmiştir. Motor gücü 160 kilowatt üzerinde olan araçlarda da 1,35 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Motor gücüne göre oranlara bakıldığında 160 kilowatt altındaki araçlarda %10-%40 arası vergi oranları görülmektedir. 160 kilowatt üzeri motor gücü olan elektrikli araçlarda %50 ile %60 oranında vergi görülmektedir.

Elektrikli Araçlarda Ek Vergi Kararı

Elektrikli araçlarda Çin’den gelen araçlara %40 gümrük vergisi yeni alınan kararlar arasındadır. Bu vergi ek vergi olarak belirlenmiş olup, Resmi Gazete’de yer almıştır. Çin’den gelen elektrikli araçlar için ilave gümrük vergisi geçen senelere oranla iki katı kadar artış gösterdi. Geçmiş senelerde %20 oranında görülen oranlar bu sene %40 şeklinde devam ettirildi.

Yerli Oto TOGG Matrah Düzenlemesini Nasıl Etkiliyor?

Yerli otomobil TOGG ÖTV matrah düzenlemesi nedir sorusunun ekonomiye katkısı anlamında önemli bir yanıt buluyor. Elektrikli araçlar ve diğer araçlardaki matrah düzenlemesi ardından yerli üretim araçlara daha fazla başvuru olması ve gelecekte de bu yönde satın alımları sürdürmek hedefleniyor.

Enflasyon oranlarını yapıcı yönde değerlendirme girişimi olarak da değerlendirilen bu süreçte, henüz yeni denebilecek yerli otomobil piyasasını canlandıran gelişmeler de hedefleniyor. Özellikle ikinci el araç piyasası dikkate alındığında genel eğilimin de bu yönde devam ettiği görülüyor.

ÖTV Matrah Düzenlemesi Neden Yapılıyor?

ÖTV matrah düzenlemesi neden yapılıyor sorusu en temelde ekonomide canlandırma amacı taşımaktadır. Genel ÖTV indirimleri haricinde matrah düzenlemesi ile ikinci el araç piyasaları da etkilenir. Özellikle de ikinci el araç piyasası canlanacağı için ucuzlama gündeme de gelecektir.

 • Otomobil piyasası enflasyon artışları nedeniyle durağanlık yaşadığında yerli üretim ve ikinci el piyasası devreye girer. Çünkü vergiler en çok yurt dışı alımlarda yüksek olduğu için otomobil vergileri yerele ve ikinci el araca yönelik değişecektir. Gelişmiş ekonomileri tanımlayan genel özelliklerde de olduğu gibi, yerli üretim sanayide gelişmişlik kalkınma ile doğrudan alakalıdır.
 • Matrah düzenlemeleri genellikle sene sonuna kadar etkisini belli edecektir. 2023 senesi ortalarında alınan düzenleme kararları yeni tüketici alışkanlıklarına da dolaylı olarak neden olabilecektir.
 • Matrah düzenlemesi konusunda arka planı oluşturan durum, en çok kazandıran bir sektörün durağanlık dönemi yaşamasıdır. Otomobil sektörü de hemen her ülkede en çok kazandıran sektördür.

Matrah düzenlemesi yapılmadığında ekonomik düzen özellikleri nasıl olur sorusu ayrıca önem taşır. Şayet yerli üretimi güçlü bir ülke varsa, vergi düzenlemeleri çok fazla etki etmez. Tersine dışa bağımlı bir araç sektörü varsa ÖTV matrah düzenlemesi nedir sorusu yönelim değişimini beraberinde getirecektir.

ÖTV İndirimi & Matrah Güncellemesi Farkı Nedir?

ÖTV indirimi ve matrah güncellemesi farklı durumlara işaret etmektedir.    Rutin bir uygulama olması nedeniyle matrah düzenlemesi çeşitli yönlere doğru olabilir. ÖTV indirimi tek yönlü bir indirimi ifade ederken matrah düzenlemesi yukarıya doğru da olabilir. Bazı hallerde matrah düzenlemesi getirildiğinde motorlu araçlarda bayi düzenlemesi yapılabilmektedir.

Matrah düzenlemesi oranları motorlu araç gücü kapsamında ÖTV indirimine göre daha fazla değişikliğe neden olabilecektir. Bir araç kategorisinde artan oranlar alıcılarda zorlanmaya neden olabileceği için alternatiflere yönlendirme de olabilir. Yerli üretim TOGG markasının piyasaya sürülmesi bu durumu tanımlayabilmektedir.

Matrah Düzenlemesi En Çok Hangi Sektöre Fayda Eder?

Matrah düzenlemesi genel bir görüş olarak en çok ikinci el araç piyasası için faydalıdır. Ayrıca yerli üretim araç piyasası yeni gelişen ülkelerde de sektörü avantajlı bir rotaya sokabilecek etkileri olabilir. Tedarik sıkıntısı olan durumların hızlı şekilde geçilmesi ve atlatılması için önemli bir düzenleme demektir.

Motorlu araçlarda matrah ikinci el araç piyasası fiyat değişiklikleri genellikle 6 ay sürecinde etkisini göstermektedir.

Sıfır araç piyasasındaki matrah düzenlemesi ardından yükselen fiyatlar ilk 6 ay sürecinde ikinci el piyasasına daha fazla odak çeker. Ancak 6 aya kadar ikinci el piyasası da yükselişe geçeceği için bu dönemde yeniden bir durgunluk yaşanabilir. Yerli üretim araçlar ve yeni uygun alternatif düzenlemelerle piyasa değişebilecektir.

Geçici Vergi Matrahı Nedir?

ÖTV vergi matrah düzenlemesini ilgilendiren bir konu geçici vergi matrahıdır. Geçici vergi matrahı, kazancınızdan ödemeniz gereken verginin parçalar halinde tahsil edilmesini ifade eder. Gelir Kurumlar Vergisi haricinde bir vergi olmadığı için sadece dönemsel bir ödeme farkı vardır. Ticari kazanç sahipleri, kurumlar vergi mükellefleri vs. geçici vergi matrahından yararlanabilir.

ÖTV matrah düzenlemesi nedir sorusuna genel hatlarıyla yanıt bulacağınız yazımızı güncellemelere göre değerlendirebilirsiniz.

Sizi Arayalım