Mobil Uygulama Nedir?

Mobil Uygulama Nedir?

mobil-uygulama-nedir

Akıllı telefonu olan hemen herkesin duyduğu bir terim olan mobil uygulama kavramı, sık merak edilen kavramlar arasında yer alıyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımızda yer alan mobil uygulamalar, akıllı cihazlara (akıllı telefon ve tablet) kodlanmış ve özel olarak tasarlanmış olan yazılımlardır.

Bu mobil uygulamaları, kullandığımız akıllı cihazların mobil işletim sistemine göre edinebiliyoruz. Örnekle açıklamak gerekirse; Apple markalı bir telefon için Apple App Store’dan, birçok farklı markanın kullandığı Android işletim sistemi ile çalışan cihazlara Google Play Store’dan mobil uygulama indirebiliriz. Bunlar dışında diğer mobil işletim sistemleriyle çalışan mobil cihazlar için de mobil uygulama yükleyebilmek için Windows Phone Store ve Blackberry App World gibi sanal mağazalar bulunuyor.

Mobil Uygulama Ücretleri

Mobil uygulamalar verdikleri hizmete ve uygulama kullanıcısının isteğine göre ücretli ya da ücretsiz olabiliyor. Ücretsiz bir mobil uygulamayı istediğiniz şekilde indirebilir ve istediğiniz şekilde mobil cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Kimi mobil uygulamaları ücretsiz indirdikten sonra içerisindeki bölümleri veya özellikleri kullanabilmeniz için ücret ödemeniz gerekebilir.

Ücretli olan bir mobil uygulamayı sanal mağazadan kredi kartı kullanarak satın aldıktan sonra istediğiniz kadar kullanabilirsiniz; fakat uygulamayı mobil cihazından sildikten sonra tekrar yüklemek için aynı ücreti tekrar ödemeniz gerekir. En çok kullanılan mobil uygulamalar arasında yer alan WhatsApp, Facebook Messenger, Fiber gibi internet üzerinden ücret ödemeden konuşma ve mesajlaşma olanağı sağlayan mobil uygulamalar yıllık, aylık vb. olarak dönemlik bir ücret talep edebilirler.

Sanal mağazalarda yer alan mobil uygulamalar, kullanıcının aradığını kolay bulabilmesi amacıyla eğitim, eğlence, finans, fotoğraf ve video, gazete, haberler, hava durumu, kitaplar, müzikler, oyunlar, spor, tıp, iş, çocuklar gibi birçok kategoriye ayrılmışlardır. Bu kategoriler içinden istediğinize girerek bu başlık altından istediğiniz mobil uygulamayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunların dışında mobil uygulamalar, en çok indirilen mobil uygulama, ücretsiz olarak en çok indirilen mobil uygulama veya ücretli olarak en çok indirilen mobil uygulama şeklinde kategorilere de dahil edilirler.

Neden Bir Mobil Uygulamaya İhtiyacınız Var?

Akıllı cihazlar hayatımıza girdiğinden bu yana kullanıcıların mobil cihazlarıyla geçirdikleri vakit de her geçen gün artmaya devam ediyor ve uygulamalar da daha akıllı hale geliyorlar. Akıllı cihaz kullanıcıları mobil cihazlarda geçirdikleri vaktin önemli bir kısmını da mobil uygulamaları kullanarak harcıyorlar. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar mobil cihazlarında geçirdikleri zamanın ortalama %70’ini mobil uygulamaları kullanmak için harcıyor. Mobil uygulama kullanmayı cazip hale getiren en önemli neden, mobil uygulamaların web sitelerinden daha hızlı ve kolay kullanıma sahip olması olarak göze çarpıyor.

Her geçen gün mobil uygulamaların kullanımı ve popülerliği yükselmeye devam ediyor. Mobil uygulamaların bu kadar popüler olduğu günümüzde bunlardan yararlanmamak sizin için oldukça büyük bir kayıp olacaktır. Örneğin marka kimliği oluşturmak için bir mobil uygulamanızın var olması gerekir. Mobil uygulamanız sayesinde hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir aynı zamanda oluşturduğunuz etkinlik, kampanya, güncel içerikler ve indirimleri kullanıcılara daha kolay ve hızlı bir şekilde haber verebilirsiniz. Web siteniz üzerinden kullanıcılara sağladığınız hizmetlerin, mobil uygulamalar sayesinde hedef kitlesi olan kullanıcılara ulaşması ancak bu uygulamaları edinerek mümkün olur.

Bunlarla birlikte dijital pazarlama aracı olarak da sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kullanıcılar, internet üzerinden yaptıkları alışverişlerin ortalama %80’ini mobil cihazları kullanarak gerçekleştiriyor. Ürün ve hizmet satışı yapan e-ticaret siteleri için mobil aplikasyonlar potansiyel müşteriler ile arasındaki bağı sağlamlaştırmaktadır.

Sizi Arayalım