Metaverse Nedir, Nasıl Alınır?

Metaverse Nedir, Nasıl Alınır?

metaverse

Dünya devlerinden Facebook’un da yatırım yaptığı Metaverse kavramını son zamanlarda sıkça duyar olduk. Peki geleceğin interneti olarak gösterilen Metaverse nedir, nasıl alınır?

Metaverse Nedir?

Metaverse kavramı son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Evrenötesi anlamına gelen metaverse, tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir sanal paylaşım alanıdır. Yani içinde tüm dijital dünyaların bulunduğu kurgusal bir evrendir. Gelecekte oluşturulacağı öngörülen bu evrene sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla ulaşmak mümkün olacak.

İnsanlar WEB 3.0 ile, halihazırda dijital platformlar yoluyla çevrimiçi olarak birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar. İletişimin boyutunu bundan çok daha farklı bir yere taşımayı planlayan metaverse ile insanlar kendilerini, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla dijital bir evren içinde bulabilecek ve bu evrenin içinde kaybolabilecekler. Şu anda sanal gerçeklik teknolojisi çoğunlukla oyunlarda kullanılıyor. Metaverse ise sanal gerçekliğin sınırlarını önemli oranda genişletecek. Bu yeni dijital evrende üç boyutlu bir dünya yaratılarak çalışmak, gezmek, oyun oynamak, konsere gitmek, alışveriş yapmak gibi birçok günlük aktiviteyi yapmanın mümkün olması bekleniyor.

Metaverse’te kripto para birimleri de önemli bir yer kaplıyor. Blockhain teknolojisi sayesinde metaverse, sahip olduğunuz herhangi bir sanal varlığı dijital evrende kullanabilme olanağı sağlayabilecek. Özetlemek gerekirse kripto para birimleri, sanal bir ekonominin başarılı bir şekilde oluşmasına katkı sağlayabilir.

Metaverse Nasıl Alınır?

Facebook’un metaverse evrenine büyük yatırım yapacağını duyurması üzerine metaverse coinlerine olan ilgide de artış meydana geldi. Durum böyle olunca da akla metaverse coin nasıl alınır? sorusu geliyor. Tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinlerde olduğu gibi metaverse coinleri de kripto para borsaları üzerinden satın alınabiliyor. Binance başta olmak üzere metaverse coinleri birçok global borsadan satın alabilirsiniz. Bilinen popüler metaverse projelerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Decentraland (MANA)
  • Starlink (Starl)
  • Aavegotchi (GHST)
  • Ufo Gaming (UFO)
  • Axie Infinity (AXS)
  • The Sandbox (SAND)

Metaverse, diğer coinler gibi gelip geçici bir coin olacağa benzemiyor, çünkü birçok dev teknoloji şirketinin bu konuda duyduğu heyecan oldukça bariz. Teknoloji şirketleri geride kalmak istemiyor ve bu coinler için yeni yatırımlar yapıyor. Metaverse için yatırım yapan şirketlerden olan Facebook, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Metaverse, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan insanlarla bir şeyler oluşturabileceğiniz, etkileşim kurabileceğiniz, keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan. Metaverse’ün yeni sosyal, ekonomik, yaratıcı fırsatların önünü açma potansiyeli bulunuyor. Avrupalılar da bunu başlatan insanlar olacak.”

Bu alandaki yatırımlarına 2014 yılında sanal gerçeklik teknolojisi üreticisi Oculus’u satın alarak başlayan şirket geçtiğimiz aylarda da “Horizontal Workrooms” isimli sanal ofislerini tanıtmıştı. Yaptığı atılımlarla iş dünyasının metaverse’e taşınabilmesi konusunda önemli bir adım atan Facebook, şirketin isminin metaverse’e uygun bir şekilde değiştireceğini duyurmuştu. Geçtiğimiz temmuz ayında Facebook’un bir metaverse şirketi olmasını istediğini belirten Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de “Metaverse, insanlarla etkileşim kurabileceğiniz sanal bir ortam. Bunun mobil internetin geleceği olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Dev teknoloji şirketleri metaverse’ün, gerçek zamanlı 3D grafiklere, kişiselleştirilmiş avatarlara, basmakalıp oyunlardan ziyade daha hedef odaklı sosyal etkileşimlere, insanlara ait sanal ortamların oluşturulabilmesine ve insanlara para kazandıran bir ekonomik sistem haline gelmesini istiyorlar COVID-19 pandemisi de Metaverse’ün son zamanlarda bu kadar popüler hâle gelmesinin sebeplerinden biri. Herkesin evinde kalmak zorunda olduğu son bir buçuk yıldır hayatlarımızı etkisi altına alan pandemi sebebiyle dijital etkileşimde de artış yaşandı. Bu artış nedeniyle metaverse kavramına duyulan ilgi de arttı.

Sizi Arayalım