Kripto Para Nedir? 7 Temel Bilgi

Kripto Para Nedir? 7 Temel Bilgi

kripto-para

Kripto para son zamanların en popüler gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu paralar yaklaşık 8-9 yıl önce hayatımıza girdiler ve zamanla devlet başkanlarından dev yatırım şirketlerine kadar herkesin çok fazla dikkatini çektiler. Kripto para birimleri son internet kullanıcıları için hala büyük bir soru işareti durumundalar. Öncelikle kriptolojiyi tanımlayalım. Bir şifreleme bilimi olan kriptoloji, verilerin belirli bir sisteme göre şifrelenmesi, güvenli bir ortam aracılığıyla alıcıya gönderilmesi ve bu şifreleme sisteminin çözülmesi ile verilerin ortaya çıkması sürecidir.

Kripto Para Nedir?

Kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimi olan kripto paralar, matematik temelli şifrelenmişlerdir. Aslında sanal olarak yaptığımız her işlemde yıllardır bu paraları kullanıyorduk.  Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla oluşturmuşlardır. Kripto paraların bu kadar çok ilgi görmesinin ve sevilmesinin en temel nedeni ise organik bir yapıda olması. Bu paralar herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemiyor. Bu da kriptolara olan güvenin temel sebebi.

Kripto Paralar Nasıl Ortaya Çıktı?

Kripto paraların ilk olarak ortaya nasıl çıktığı, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Satoshi Nakamoto ismi tüm kaynaklarda Bitcoinin kurucusu olarak yer alırken, bu ismin kimi veya neyi temsil ettiği bilinmiyor. Sonuç olarak Bitcoin, Sahoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kişi veya grup tarafından geliştirilen, açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu konuda net bir bilgi henüz mevcut değildir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto paralar merkezi bir otorite veya hükümete bağlı değildirler. Bu paraların üretimi, tamamen kullanıcı temelli bir modele sahiptir. Kripto paralar, belirli bir üretim sınırı olan para birimleridir. Bu nedenden dolayı her geçen gün bu para birimlerine olan rağbet artıyor ve bulunması giderek zorlaştığı için fiyatları da yukarı çıkıyor. Kripto para üretim işlemi kelimenin tam anlamıyla madencilik (mining) şeklinde gerçekleştiriliyor. Kripto para bulmak için yazılımlar tarafından matematik problemleri çözülmeye çalışılıyor. Bu problemleri herkesin çözme hakkı olduğu için en çok çalışan, daha çok üretiyor diyebiliriz.

Kripto Para Güvenli midir?

Merkezi bir otorite ile yönetilemediği için kripto paralar güvenlidir diyebiliriz. Kripto paralar konusunda en büyük risk, fiziksel bilgisayarlarda bulunan kripto paralarınız, eğer sanal bir cüzdana aktarılmamışsa bu bilgisayarların çökmesi sonucu kaybolabilmesi. Bunun yanında hacklenme de önemli bir risk faktörü. Kripto paralar milyar dolarları aşan işlem hacmi dolayısıyla dışarıdan çok fazla saldırı alabiliyorlar. Kripto paraların güvenliği ise “blockchain” adı verilen bir teknolojiyle sağlanıyor.

Blockchain Nedir?

Blockchain kelimesinin anlamı, blok zinciridir. Teknolojik anlamda ise bu kelimeyi şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtım veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Blockchainin adı daha çok bitcoin ile duyulmuş olsa da aslında “veri” olan her yerde kullanılabilecek bir teknolojidir. Blockchain teknolojisi ile bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri taşınıyor ve her bir işlemin doğruluğu, “bitcoin” kazanmak için problem çözen madenci adı verilen kişiler tarafından sağlanıyor. Bu şekilde işlem doğru yapılmış oluyor.

Hükümetler Kripto Paradan Neden Korkuyor?

Kara para aklama, vergi kaçırma gibi illegal işler için çok rahat kullanılabilen kripto paralar bu yönleri ile hükümetleri korkutuyorlar. Sanal defterlerde tutulan bu paralar milyonlarca kullanıcının bilgisayarında yer aldığı için merkezi bir otorite tarafından takip edilemezler. Bu da hükümetlerin önünü kapatmaktadır.

Sizi Arayalım