Her Girişimcide Olması Gereken 10 Özellik

Her Girişimcide Olması Gereken 10 Özellik

girisimci

Eğer bir girişimci olmayı düşünüyorsanız, birtakım özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Girişimci olmayı isteyen bir birey, gideceği yol boyunca çok farklı beceriyi edinecektir ama henüz işin başındayken bazı özelliklere sahip olmak da bireye büyük avantajlar sağlar.

İleri Görüşlülük

Yarını bugünden görebilmek, bir girişimcinin sahip olması gereken özelliklerin başında geliyor. Bu durum, projenizin yarının şartlarında ne kadar başarılı olup olmayacağını bugünden ön görebilmek ve yarının trendlerini bugünden kestirerek, henüz ortaya çıkmamış ihtiyaçlara çare olabilecek bir projeyi şimdiden hazırlamak adına oldukça önemli. Henüz mikro çaptaki trendleri doğru okumak, yükselen trendler haline geldiğinde doğru konumda olabilmek gerekiyor.

Motivasyon

Maaşlı olarak çalıştığınızda sizi ister istemez motive edecek birçok unsur vardır. Yalnız olduğunuzda ise bu motivasyonu kendiniz sağlamalısınız. İşe başlar başlamaz müşterilerin beklentileri ve teslim tarihleri gibi unsurlar yoksa proje hayata geçene kadar her gün aynı şevkle çalışabilmek için içten gelen bir motivasyona ihtiyacınız vardır.

Özgüven

Risk almak, girişimciliğin önemli bir ön koşuludur. Özgüven sahibi değilseniz risk almanız gereken konularda bu durum, tereddüt etmenize ve çoğu zaman da fırsatları kaçırmanıza neden olur. Kendinize ve işinizle ilgili bilgilerinize inancınızın yüksek olması, özgüven kazanmak adına yapılması gereken ilk şeydir. Bu anlamda sorununuz varsa işe girişmeden önce özgüven probleminizi ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

Zaman Yönetimi

Çalışma süreniz kadar çalıştığınız süreyi doğru yönetmeniz de çok önemlidir. Çok uzun saatler çalışmak yerine verimli çalışmak, sizin için en doğrusu olacaktır. Zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirmeniz, girişimci olmanın önemli anahtarlarındandır.

Finansal Bilgi

Birçok girişimci yola, yeterli finansal bilgiye sahip olmadan çıktığı için, güzel fikirler hak ettikleri başarıyı yakalayamadan çok ufak hatalar nedeniyle kayboluyorlar. Milyon dolar yatırım almış fakat paranın nasıl yönetileceğini bilmeyen girişimler zaman içinde pes etmek zorunda kalıyor. Bu durumda para konusunda uzmanlarla çalışmak iyi bir çözüm ama bu durumda bile sizin de finansal bilgi sahibi olmanızda büyük yarar var.

Yönetim Becerisi

Girişiminiz konusunda bir ekiple çalışıyorsanız yeni girişimcilerin büyük kısmından şanslısınız. Ekiplerin verimli çalışmaları için iyi bir ekip liderine ihtiyaçları vardır. Bir ekibin motivasyonunu yüksek tutabilmek üstün bir yetenek ister. Bu da zaman içerisinde kazanılan tecrübelerle gelişen bir süreçtir.

Planlama Yeteneği

İş planı hazırlamaktan çok daha fazlasını ifade eden planlama konusunda başarılı olabilmek için planlarınızı daha ufak ve daha çabuk hayata geçirilebilir parçalara bölebiliyor olmanız gerekiyor. Bunun yanında işin planlama kısmında takılıp kalmamak, gereksiz detaylarla dolu planlar içerisinde boğulmamak da yapmanız gerekenler arasında.

Esneklik

İşler planladığınız gibi gitmediğinde paniğe kapılmayıp, esneklik göstermeyi bilmeniz gerekiyor. Bu durumlarda iki seçeneğiniz var. Ya “buraya kadarmış” deyip her şeyden vazgeçecek, ya da değişen şartlara ayak uydurarak yolunuza devam edeceksiniz. Esnek olmayı öğrenmek, özellikle de ileri görüşlülük konusunda doğal bir üstün yeteneğiniz yoksa, sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Hırslı Olmak

İş dünyası için önemli bir meziyet olan hırslı olmak, başarıya doğru kararlı bir şekilde yol almak anlamına geliyor. İşinizi büyütmek, bir sonraki adıma geçebilmek adına hırslı olmanız faydalıyken, bu hırs, kontrol edilemediğinde veya yanlış motivasyonlarla beraber ele alındığında beklenen etkiyi gösteremeyebilir. İş dünyasında başarısızlıkla karşılaştığınızda hırslı olmanız, yolunuza devam edebilmeniz adına siz güç verecektir.

İletişim Becerisi

Hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız müşterilerinizle, personelinizle, ortaklarınızla veya yatırımcılarla doğru şekilde iletişim kurmanız gerekiyor. Eğer bu konuda sıkıntılarınız varsa, kendinizi muhakkak geliştirmeniz gerekiyor.

Sizi Arayalım