Influencer Marketing Nedir, Neden Önemlidir?

Influencer Marketing Nedir, Neden Önemlidir?

influencer-marketing

Dijital dünyanın bu kadar gelişmesi ile beraber influencer marketing nedir konusu da pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle dijital dünyanın zorlu rekabet içerisinde olan markaları yönelik olarak influencer marketing oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda hem büyük markalar hem de kendini geliştirmek isteyen rakip markalar oldukça detaylı bir araştırmaya girmektedir. Aslında bakıldığı zaman bu bir pazarlama strateji olarak tanımlanabilir. Yani stratejik pazarlama yöntemini temel alır. İngilizce de influencer olarak geçen bu kelime ‘etkileyen’ anlamına gelmektedir.

Influencer Nedir?

Türkçe de ‘etkileyen’ anlamına gelen influencer aslında insanların davranışlarına değiştiren ya da etkileyen kişiye denilmektedir. Şu an yeni medya dünyasında internet oldukça fazla kullanılmaktadır. Bununla beraber sosyal medyada internet üzerinden en çok kullanılan alanlardan biridir. Medya dünyasında influencer, sosyal medya kanalları üzerinden belirli bir popülerliğe ve güce sahip olur. Bu anlamda tamamen hitap etmiş olduğu takipçi kitlesini de etkileyebilmektedir. Yani aslında kendi alanında bilirkişi konumundadır. Bilirkişi konumlandırılması infuencerin kendisi değil de paylaşımları ve onun deneyimini samimiyetine güvenerek inanan bir takipçi kitlesine sahip olabilir.

Özellikle fotoğrafların ve videoların paylaşıldığı sosyal medya platformları üzerinden kişiler bir kişiyi güvenerek takip edebilmektedir. Bu anlamda o kişinin takipçisi 100.000 kişiye hatta 1 milyon kişiye kadar yükselebilir. Bu kişiler oldukça geniş bir kitleye hitap ettiği için yapmış olduğu paylaşımlar ile kitlesine etkileyebilir. İnfluencer olan bir kişi Youtube vloggerı, Instagram ünlüsü, blogger ya da internet fenomeni olabilmektedir. Bu kişilerin genelde sadık bir takipçi kitlesi bulunmaktadır. Genel anlamda bu kitle influencerın deneyimlerinden faydalanmaktadır. Aynı zamanda paylaşımlarına inanır, benimser ve ona güvenir. Yani aslında influencer genel anlamda bakıldığı zaman internetin otoritesi olarak da geçmektedir.

Influencer Marketing Nedir?

Takipçilerini etkileme fırsatına sahip olan influencerlar için oldukça önemli olan kavramlardan biri de influencer marketingtir. İnfluencer marketing genel anlamda dijital sosyal medya platformlarında kendi kitlelerine etkileme gücüne sahip olan, takipçileri tarafından bilirkişi ve otorite olarak kabul edilen kişilerin tamamen hitap etmiş olduğu kitleye satın alma davranışlarını da etkileme amacıyla geliştirilen bir pazarlama stratejisidir. Genel olarak influencer marketing anlayışı sayesinde pazarın tamamı değil tamamen influencerlar aracılığı ile potansiyel alıcılara yönelik olan pazarlama aktiviteleri yapılmaktadır.

Yani kişiler sosyal medya platformları üzerinden belirli markaların ya da hizmetlerin reklamını yapabilmektedir. Bu anlamda aslında bakıldığı zaman o sosyal medya üzerinden geniş kitlelere ulaşmak oldukça kolaydır. Kişiler sevdiğine güvendiği insanları takip ettiği için onun vermiş olduğu ya da önermiş olduğu ürünleri iyi olduğunu düşünür. Bu anlamda direkt olarak müşteriye ürünler satılmış olacaktır.

Influencer Marketing Neden Önemli?

1940 senelerine yapılmış olan bir çalışmanın sonucunda iki aşamalı iletişim akışı kuramı ortaya konulmuştur. Kitleler genel anlamda sosyolojik açıdan incelendiği zaman bireylerin oy kullanma ya da tüketim gibi davranışlarında medyatik olan isimlerin ve kanaat önderlerinin yönlendirmiş olduğu bir etkinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu fikir genel anlamda liderleri bir şırınga etkisi göstermektedir. Yani liderler kitlelerine her açıdan fikri benimsetebilmektedir. Aynı zamanda davranışlarda da işi katlama gücüne sahip olabilmektedirler.

Dijital dünyanın lideri konumunda yer alan influencerler ise aynı kanaatin önderliğinde olduğu gibi hedef kitlelerinin davranışları değiştirebilirler. Aynı zamanda düşüncelerini de yeniden programlama gücüne sahiptirler. Bu anlamda influencer marketing stratejisi olarak internet ortamlarında gücünden faydalanmaktadırlar. İnfluencer, istenen tüketim davranışlarının gerçekleştirilmesini bu anlamda sağlamaktadır.

İnfluencer marketing aslında bakıldığı zaman gücünü üç farklı kaynaktan alır. Bu kaynaklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Sosyal erişim bu kaynaklardan biridir. Evrensel olan kişiler sosyal medya platformları üzerinden milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir.
  • Orijinal içerik tamamen direk takipçileri yönelik olarak sunulabilir. İnsansa olan kişiler orijinal, sıra dışı, etkileyici ve pazarlama odaklı olarak niş içeriklerini üretmektedirler.
  • Tüketicinin güveni de bu anlamda önemli olan bir kaynaktır. İnfluencerlar dinleyici kitlesi ile oldukça güçlü ilişkiler inşa edebilmektedir. Bu anlamda takipçileri ile influencerlerin fikirlerine oldukça güvenilir.

Influencer Marketing Adımları Nelerdir?

Zihinlere belli düşünceleri aktaran, trendleri düzenli olarak değiştiren ve takipçilerine bu düşünceleri aktive eden influencerların genel olarak üstlenmiş olduğu bazı adımlar bulunur. İnfluencer marketing adımları totalde dört aşamada tercih edilir.

Erişim Sağlamak

Markalar kendini temsil edecek olan bir influencer bulur. Bununla beraber markaların paylaşmak istediği sosyal medya platformu da belirlenir. Bu platformda ünlü olan influencerler sayesinde influencer marketing gerçekleştirilebilir. Markalar genel olarak hedef müşteri kitlesine yönelik olan bir influencer keşfetmelidir. Örneğin kadın giyim satılıyorsa bunun için kadın influencer tercih edilmektedir.

Eyleme Geçirmek

Markalar kendi ürün ve hizmetlerini tanıtabilmek için influencer aracılığı ile ikincil bir pazarlama kampanyası oluşturmaktadır. Genel anlamda influencer olan kişiler gerçek hayat senaryolarına en uygun problem çözümlerinde markanın servislerini ve ürünlerini deneyimleyerek dürüst bir bakış açısıyla tanıtır. Bu anlamda takipçilerinden de yorum almak ister. Bu da aslında takipçilerin o ürünü kullanmasını sağlatır. Bir tartışma ortamı oluşturulduğu zaman müşteri kitlesinin ilgisini çok daha fazla çeker. Bu anlamda markanın ürün değeri de yükselmiş olacaktır.

Dönüştürmek

İnfluencer olan kişiler genel olarak takipçilerine markaların hizmetlerine ve ürünlerine karşı müşteriye dönüştürme amacıyla çalışırlar. Daha çok tüketiciden tüketiciye bir pazarlama anlayışı geliştirebilmektedir. Bu anlamda reklam gelirlerinden iki kat daha fazla gelir elde edilebilmektedir. Bu pazarlama yöntemine aynı zamanda ağızdan kulağa pazarlama denilmektedir.

Kullanıcı tarafından üretilmiş olan içeriklerin paylaşılması anlamına gelir. Özellikle anında kullanılabilmek amacıyla üretilmiş olan indirimler ve kuponlar da influencerler tarafından paylaşılır. Bu sayede özellikle 2- 3 saat süre içerisinde oldukça yüksek miktarlarda kazanç sağlanabilmektedir. Çünkü özel indirimler tüketicileri oldukça heyecanlandırır. Bu sayede aslında izleyiciler aktif müşterilere dönüşmektedir. Bu yöntem geleneksel yöntemlere göre bakıldığında ortalama %37 oranında daha fazla bir pazarlama kampanyası sağlamaktadır. İnfluencer marketing tercihi anlamında en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Etkileşim Vermek

Etkileşim adımı da influencer marketing adımları arasındaki son adımdır. Bu aşamada genel olarak güçlü müşterilerle ilişkileri inşa etmek tercih edilir. İnfluencer olan kişiler genelde ilk olarak takipçilerini marka ve ürünün sadık müşterisine dönüştürme amacıyla paylaşım yapar. Özellikle takipçi ile influencerler arasında sarsılmaz bir sadakatin oluşması tercih edilir. Tüketici ile influencer arasındaki bağın ve güvenin fazla olması aynı zamanda markanın satışlarını da o kadar fazla arttıracaktır. Bunun için genel olarak markalar hedef kitlelerine tamamen kendi ürün ve hizmetlerini yönelik olarak seçmelidir.

Yapılan örneklemeler ve araştırmalar sonucunda bir persona oluşturulmalı ve buna yönelik olarak karakterize edilmelidir. Sonrasında ise kurgusal bir karakter ortaya çıkarılmalıdır. Bu karakteri kurgulayabilecek en uygun influencer bulunmalıdır. İnfluencer ise marka tarafından verilmiş olan bu karakteri oldukça tutkulu ve doğal bir şekilde temsil edebilmektedir. Yani tüketicilerin gözü önünde gerçekten bir süper stara dönüştürmelidir. Bu anlamda markanın hedef kitlesine yansıyan bir yüzünün olması da önemlidir. İnfluencer marketing hedef kitle etkileşimini oldukça büyük bir oranda arttırır. Aynı zamanda markaya sadık olan bir müşteri kitlesi de oluşturulur.

Sizi Arayalım