Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

goruntulu-konusma

Görüntülü konuşma; aranan kişinin yalnızca sesinin duyulmasını değil, görüntüsünün de görülmesini sağladığı için sık tercih edilir. Böylelikle sevdiklerinizi ne kadar uzakta oldukları fark etmeksizin her an yanınızda gibi hissedebilirsiniz. İnternet çağında olduğumuz günümüzde, teknolojinin gelişmesiyle görüntülü konuşma kavramı da hayatımızda yerini almış durumda. Görüntülü konuşma yapmanın birçok yolu mevcut olsa da telefonla yapılan görüntülü konuşmalar en çok tercih edilenlerdir.

Bir telefonla görüntülü konuşma yapabilmek için ön kamerası bulunan bir adet akıllı telefona ihtiyacımız vardır. Bunun dışında hattımızın 3G ve 4G uyumlu olması gerekmektedir, uyumsuz hatlarda görüntülü arama yapılması mümkün değildir.

Telefonla Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Telefonunuzla görüntülü arama yapabilmeniz için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

 • Telefonunuzun “AYARLAR” bölümüne girerek ŞEBEKE AYARLARI> ŞEBEKE MODU> OTOMATİK olarak seçmelisiniz.
 • Telefonunuzun üst kısmında 3G yazıyorsa görüntülü konuşma yapabileceğiniz anlamına gelir.
 • Görüntülü aramak istediğiniz kişinin numarasını çevirmek için kişiler listesinden kişinin detaylarına girin,
 • Rehberde kişinin ismine tıkladığınızda açılan pencerede görüntülü arama yapma kısmını tuşlayarak arama yapın,
 • Bu aramayı yaptıktan sonra karşıdaki kişinin de görüntülü arama talebinizi onaylaması sonrasında karşınızdaki kişi ile görüntülü olarak konuşabilirsiniz.

3G Aboneliği Nasıl Yapılır?

Operatörlere uygun 3G aboneliği için, hangi operatörü kullanıyorsanız ona göre aşağıda yer alan adımları uygulamanız gerekiyor.

 • Vodafone operatörünü kullanıyorsanız kısa mesaj olarak “3G” yazın ve “3636”ya SMS gönderin.
 • Turkcell operatörünü kullanıyorsanız kısa mesaj olarak “3G” yazın ve “2222”ye SMS gönderin
 • Türk Telekom operatörünü kullanıyorsanız kısa mesaj olarak “3G” yazın ve “3334”e SMS gönderin.

Operatörlere göre görüntülü konuşma nasıl aktif edilir?

 • Vodafone: 3G aboneliğiniz aktif hale getirildiğinde görüntülü konuşma özelliği de otomatik olarak aktif olacaktır. Ayrıca mesaj olarak GORUNTULU yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra AC yazarak 3636’ya mesaj atabilirsiniz.
 • Turkcell: 3G aboneliğiniz varsa ekstra başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
 • Turk Telekom: 3G aboneliğiniz varsa ekstra başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Facebook Messenger ile Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Facebook bünyesindeki Messenger ile de görüntülü konuşma yapmanız mümkündür. Bu şekilde görüntülü konuşma yapabilmek için ilk olarak Google play ya da Apple store’den telefonumuza Facebook Messenger uygulamasını indiriyoruz. Uygulamayı açarak görüntülü konuşma yapacağımız kişinin üzerine tıkladığımızda açılan sayfanın en üst sağda bulunan kamera işaretine dokunarak görüntülü aramayı başlatabiliriz.

Whatsapp ile Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Telefonlarımızdaki en çok kullandığımız uygulamalardan olan Whatsapp ile görüntülü konuşma yapabilmek için telefonumuzda Whatsapp’ın mevcut olması gerekmektedir. Whatsapp’ı indirdikten sonra açarak görüntülü konuşma yapacağımız kişinin üzerine tıklıyoruz ve sayfanın en üstünde bulunan kamera işaretine dokunarak görüntülü arama yapabiliyoruz. Bunun için karşımızdaki kişide de Whatsapp uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.

Google Duo ile Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

En popüler arama motoru olan Google, görüntülü görüşme yapabilmek için uygulama geliştirerek Whatsapp ve Facebook Messenger’i geçmeyi amaçlıyor. Google Duo diğer uygulamalardan farklı olarak çok sade bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu platformda birini aradığınız zaman karşı taraf aramaya cevap vermeden önce sizin görüntünüzü görmektedir.

Google Duo ile görüntülü arama yapmak için uygulamayı indirerek rehberimizde kayıtlı olan ve Google Duo yüklü olan kişileri görebiliyor ve konuşma yapabiliyoruz. Görüntülü arama için uygulamaya giriş yapıyoruz. Böylece Google Duo yüklü olan kişiler karşımıza çıkıyor ve kiminle konuşma yapmak istiyorsak üzerine dokunarak görüntülü olarak konuşma yapabiliyoruz.

Sizi Arayalım