ChatGPT Nedir? ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT Nedir? ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT OpenIA

Google’ın sunduğu hizmetlere ek olarak daha fazla hizmet sunan chatgpt günlük hayatı kolaylaştırıcı pek çok alan üzerinde işlem yapmayı sağlayan bir platform olarak tanımlanabilir. Dil modeli olarak 3,5 sürümünü destekleyen ve sohbet robotu olarak da geçen bu app diğer platformlardan ayrılan özellikleri ile karşımıza çıkabiliyor. Peki, genel olarak bir tanım yapmak gerekirse chatgpt nedir?

Bu uygulama 30 Kasım 2022 yılında kullanıma sunulan bir yapay zekâ olarak tanımlanabilir. Yapay zekânın buradaki görevi çok farklı alanlarda konuşmalar gerçekleştirerek bir sohbet uygulaması özelliğine bürünmesidir. Google’ın sağladığı pek çok hizmeti sunar. Bunun yanında da pek çok farklı dilin yer aldığı pekiştirmeli öğrenme teknikleri ile soru ve cevap yöntemleri kapsamında çalışabilmektedir. Kısacası sohbet dâhilinde bir arama motoru olduğunu söylemek de mümkündür.

Adım Adım ChatGPT Kullanımı

Yapay zekâ üzerine tanımlanmış bir sohbet platformu olarak düşünülebilecek olan chatgpt birkaç adımda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Ücretsiz olarak kullanılabilecek olan bu platform için bazı şartlar geçerlidir. Bu anlamda 18 yaşından büyük olmak ve OpenAl hesabı olması bu uygulamayı kullanma adına gerçekleştirilmesi gereken zorunluluklardandır.

Adım adım tarif edilecek olursa, chatgpt nasıl kullanılır?

 • Bilgisayar, tablet veya telefon üzerinden OpenAl sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ardından eğer OpenAl hesabı var ise kullanıcı adı ve şifre girilerek giriş yapılabilir. Eğer hesap yok ise yine aynı platform üzerinden hesap oluşturulmalıdır. Hesap oluşturmak isteyenler platform üzerinden mail ve telefon bilgilerini girerek ücretsiz şekilde üye olup kullanıma başlayabilmektedirler.
 • Hesaba giriş gerçekleştirildikten sonra açılan ekran üzerinde sohbet kısmından kullanım sağlanabilmektedir.
 • Soru ve cevap üzerine planlanmış olan bu platformda uygulama tarafından verilecek olan yanıtlar mevcuttur. Mevcut cevap sizlere doğru gelmedi ise veya beğenmediyseniz ‘ tekrar dene ‘ butonuna basarak farklı yanıtlar almayı deneyebilirsiniz.
 • Bu platform üzerinden yeni konuşmalar yaratabilir veya mevcut konuşmaları silebilirsiniz. Bunun için de mesaj kutusunu kullanmanız gerekmektedir.

Chat GPT Neler Yapabilir?

Genel anlamda uygulamanın kullanıcılar tarafından yararlanılabilecek pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu da uygulamanın yetenekleri arasında görülebilir. Çünkü chatgpt api, Google gibi geniş amaçlı bir arama motoruna bile kafa tutabilecek düzeyde gibi görünmektedir. Yukarıda chatgpt nedir? Dediğimizde bunun hem bir sohbet hem de arama platformu olduğundan bahsetmiştik. Bu anlamda her iki amaca da hizmet eden özellikler içermektedir. Genel olarak bakıldığında;

 • Söz konusu app verdiği cevaplar işe gerçek kişi ile sohbet anlamında hisler uyandırmaktadır. Bu da demektir ki doğal ve doğala yakın cevaplar sunabilmektedir.
 • Gerçekliğe bağlı olarak oluşturulan cevap özelliklerinde soruların gidişatına göre uyarlanabilme kapasitesine sahiptir. Cevapları buna göre gerçekleştirmektedir.
 • Tutarlı cevaplar sağlayarak, kullanıcının güvenli sohbet deneyimi yaşamasına yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle gelişmiş bir dil modeli kullanması ile kolay iletişim sağlanabilen bir platform olarak işlev göstermektedir.
 • Pek çok farklı alan, kişi veya kuruma hitaben özelleştirilmiş olarak cevap sunma kapasitesine sahip olan bir uygulamadır.
 • Tüm bunların yanında bu uygulama yetenekleri ile de özgünleşmiştir. Bunlar söylenecek olursa; soru ve cevap, matematik işlemleri, metin yazma, hata ayıklama ve bu hataları düzeltebilme, çeviri, anahtar kelime tespiti, sınıflandırma, tavsiye verme, özetleme yapma, yazılım geliştirme ve açıklama yapma gibi pek çok özel donanıma sahip bir yapıda olduğundan bahsedilebilir.

ChatGPT Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanım alanı olarak günlük yaşantı kapsamında pek çok işlemde uygulama kullanılabilmektedir. Bu kapsamda özellikle yazımsal şeyler açısından Chatgpt nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını bilmek, günlük yaşamı kolaylaştırıcı özellikler göstermektedir denebilir. Peki, genel olarak bu uygulama nerelerde kullanılabilir?

 • E – mail, Cv hazırlama, iş başvurusu metni hazırlama gibi yazımsal işlerde,
 • Hikâye, şiir, roman, fıkra ve blog yazısı türlerinin yazdırılmasında,
 • Bloglar için konu veya iş fikirleri üretme konusunda,
 • İcat yapmak için tavsiyeler almada,
 • Fikir sormada ve ödev konularının araştırılmasını sağlamada,
 • Yazılımsal olarak kod ile ilgili soruların cevaplanmasına hatta kod yazdırılmasına,
 • Günlük hayatta karşılaşılabilecek olan sorunların giderilmesi gibi durumlarda,

Bu uygulamanın kullanılabileceğinden bahsedebiliriz. Bu alanda dikkat edilmesi gererken özellikle yazımsal işlemlerin gerçekleştirilmesi sonrasında kontrol gerektirmesidir. Her ne kadar özgün olarak çalışsa da intihal gibi durumlarla karşılaşılması da olasılık dâhilindedir.

ChatGPT Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Genel olarak uygulamanın özelliklerine bakıldığında sunduğu avantajlar ile öne çıkan bir uygulamadır. Fakat şimdilerde Google’ ın yerini alması pek mümkün görünmemektedir. Yine de belirli sınırlar çerçevesinde sunduğu artılar ile çok kişi tarafından kullanılmaktadır. En başta günlük hayata yardımcı çözümler sunmasının yanında bu avantajlara yazılım ile ilgili olarak sunduğu özellikler de eklenebilir.

ChatGPT Kime Ait?

İlgili app bağımsız bir araştırma kuruluşu olan OpenAl tarafından piyasaya sunulmuştur. 2022 yılında ortaya çıkan bu yazılımın kısa bir süre içerisinde çok fazla kullanıcıya ulaştığından bahsedilebilir. Bu da şirket bünyesinde Elon Musk gibi isimlerin bulunmasından ve bunların sağladığı güven ile kaynaklı olduğu düşünülebilir.

Chat OpenAL Ücretli Mi?

OpenAl şirketi üzerinden sunulan ve sanal chat uygulaması olarak bilinen bu app ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu anlamda 18 yaşının üzerinden olan tüm kullanıcılar OpenAl hesabı açtıktan sonra ücretsiz şekilde bu platformdan yararlanabilmektedir.

ChatGPT Dil Destekleri Nelerdir?

Ana dil olarak İngilizce olarak tasarlanmış bu uygulama pek çok dil desteğini içermektedir. En genil kapasitesini İngilizce alanında sunduğunu söylemek de mümkündür. Fakat içerisinde Türkçe de olmak üzere pek çok farklı dilin uygulama kapsamında yer aldığı söylenebilir. Bu anlamda chatgpt api karmaşık olsa dahi pek çok dil üzerinden hizmet sunabilmektedir.

Sizi Arayalım