APK Dosyası Nedir? APK Dosyaları Ne İşe Yarar; Nasıl Kurulur?

APK Dosyası Nedir? APK Dosyaları Ne İşe Yarar; Nasıl Kurulur?

Apk Nedir

Özellikle Android ve IOS tabanlı telefonlarda sıklıkla kullanılan Apk ne demek? Apk, genel olarak uzantı biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır ve İngilizce kökenli bir kısaltmadır. Ne demek olduğunda gelinecek olursa da ‘Android Package Kit‘ olarak açılımı yapılabilmektedir. Bu da Türkçe çevirisi ile ‘Android Paket Kiti‘ olarak adlandırılabilir. Bir çeşit yazılım olarak da sınıflandırılabilmektedir.

Peki, açılımı bu şekilde tanımlanan Apk nedir? Genel olarak bu uzantı, android tabanlı olarak uygulamaların yüklenmesinde ve dağıtılmasında kullanılan bir dosya formatı olarak düşünülebilir. Dosya olarak bakıldığında da bir cihaza oyun veya dosya yüklemesi yapmak için gerekli olan tüm ögeleri kapsayan bir paket olarak düşünülebilir bu açıdan bakıldığında Apk ne demek? Sorusu kapsamında verilen açıklama ile de örtüşmektedir. Genel bir kit veya paket olarak adlandırılabilir.

Bu uygulama daha çok Windows uygulamaları için kullanılan EXE uzantısı olarak da düşünülebilir. Genellikle telefon için kullanılan bu uzantıda sistem çok kolay bir şekilde kurulabilmektedir. Bu amaçla kullanımına dikkat etmekte fayda vardır.

APK Dosyası Kullanım Avantajları Nelerdir?

Telefon kullanıcıların sürekli sorduğu sorulardan Apk nedir? Dendiğinde bir uzatma dosyası olarak uygulama sistemi içerisindeki tüm dosyaları barındırdığından bahsetmiştik. Bu uygulamanın aynı zamanda pek çok avantajı da bulunuyor. Peki, genel anlamda apk ne işe yarar?

Genel bir tanım yapıldığında özel olarak APK dosyalarının çoğu zaman indirilmesine gerek kalmıyor. Bu da demek oluyor ki dosyalar, uygulamanın beraberinde telefonlarınıza yüklenebiliyor. Bu anlamda dikkat etmekte fayda vardır.

Avantaj açısından bakılacak olduğunda da pek çok oyun piyasaya sunulmadan önce internet üzerinde apk dosyaları dolaşmaktadır. Bunlar indirilerek oyunu ilk defa oynatan kişiler arasında yer alıp, tüm özellikleri deneyimleme olasılığına sahip olunabilmektedir.

Bunun yanında ülkede yayınlanmayan oyunlar için de bu dosya sağlandığında kullanımı gerçekleştirilebilmektedir. Yani ülkede yasaklı ya da yayınlanmayan bir dosya apk uzantısı kullanılarak indirilebilir ve kullanılabilir hale gelmektedir.

APK Dosyası Neden Tercih Ediliyor?

Kişilerin apk dosyaları tercihlerine bakıldığında genel olarak oyun nedeni ile bu dosyaların söz konusu olduğundan bahsedilebilmektedir. Bu kapsamda Apk ne işe yarar? Sorusunun bir diğer cevabı olarak neden sıklıkla tercih edilir? Diyebiliriz. Bu genellikle uygulamaların ücretli olmalarından kaynaklanmaktadır. Oyunların Beta sürümlerinin apk şeklinde internet ortamında yayılması telefonlara oyunları ücretsiz şekilde indirmeyi ve tüm özellikleri olmasa da çoğu özelliğinden faydalanmayı mümkün kılmıştır. Bu açıdan bakılacak olursa mali nedenlerden dolayı tercih edilebilir diyebiliriz.

Diğer bir neden ise güncelleme sonrası bazı özelliklerin beğenilmemesi nedeni ile oyunların eski sürümlerine erişmek için kullanılmasıdır. Bu şekilde de apk oldukça yararlı bir şekilde sunulabilmektedir.

Adım Adım APK Doysa Kurulumu

Tüm özelliklerine bakıldığında dikkatli davranıldığı sürece APK tercih edilmesi ve kullanılması, avantajlı bir uzantı olarak görülmektedir. Peki, bu uzantının veya dosya kitlerinin yüklenmesi için nasıl bir yol izlenmelidir? Diğer bir deyiş ile Apk nasıl kurulur?

  • Öncelikle güvenlik önemli olduğu için, bilindik ve güvenilir bir APK sitesi bulunmalıdır.
  • Hazırlık aşamasının ikincisi olarak cihaza bu uzantının kurulabilmesi için ‘ bilinmeyen kaynaklara izin ver ‘ seçeneğinin onaylı olması gerekmektedir. Bu da ayarlar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
  • Kaynaklardan uygulamaların indirilebilmesi için menüden ayarlar sekmesine girilmelidir. Buradan güvenlik ve bilinmeyen kaynaklar kısmından aktif etme seçeneğine tıklanarak işlem sağlanabilir.
  • Ardından seçilen site üzerinden apk dosyaları indirilmelidir. İndirilen doya, telefonun ‘ download’ klasörü içerisine kaydedilecektir. Buraya ulaşmak için ise dosya yöneticisi açılmalı ve bu sekme bulunmalıdır. Bu dosya ‘ indirilenler ‘ olarak da telefonda yer alıyor olabilir.
  • Dosya üzerine tıklanarak kurulum başlatılmaktadır. Eğer karşınıza çıkacak başka seçenekler olur ise onaylayarak devam edebilirsiniz. Bu şekilde hızlı ve kolay olarak uzantının yüklenmesi sağlanacaktır.

APK Kullanmak Zararlı Mıdır?

Genel olarak bakıldığında oldukça güzel fırsatlar sunan bu uzantı bazen kötü amaçlar için kullanıldığında güvenli olmaktan çıkmaktadır. Bu nedenle her zaman dikkatli kullanımında fayda vardır. Bu dosyalar Google üzerinde gerçekleştirilen kötü amaçlı yazılım kontrollerinden geçmemektedir. Bu nedenle indirildiğinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Tüm bunlardan korunmak adına yapılması gereken öncelikle bilindik ve güvenilir bir site üzerinden apk uzantılarının indirilmesi olacaktır. Diğer bir adım ise mutlaka aktif olarak telefonda antivirüs yazılımlarının bulunması gerekliliğidir. Bunlar sağlandığında ilgili kötü amaçlı yazılım telefona inse bile koruma programı sayesinde herhangi bir güvenlik açığı oluşmasına izin verilmeyecektir.

Korsan yayınlar da bu şekilde indirilebildiğinden her zaman bu uzantıların kullanımında dikkatli olmakta güvenlik zafiyeti açısından fayda vardır.

APK Uygulamalar Ücretli Mi?

Genel olarak site üzerinde apk uygulamalarının hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Bunların seçimi kullanıcılara bırakılsa da yasallık anlamında çeşitli yaptırımlar söz konusu olabilmektedir.

Bu anlamda apk uzantıları indirirken ücretsiz olanlar tercih edilirse herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken durum güvenliktir. Her zaman ücretli ve ücretsiz uygulamalar için telefonu koruyan bir anti virüs uygulaması bulunması önemlidir.

APK Uygulama Yasal Mı?

APK fazlaca faydası bulunan ve kullanımına dikkat edildiğinde avantajları ile özelikle oyun severler için sıklıkla kullanılan bir uzantı çeşididir. Fakat yasal ve yasal olmayan bazı tarafları bulunmaktadır.

Bu açıdan bakılacak olursa apk uzantıları ücretsiz olarak seçildiğinde yasal anlamda herhangi bir sakınca meydana gelmemektedir. Söz konusu sorun uzantının ücretli olduğu durumlarda meydana çıkmaktadır. Ücretli olarak sunulan apk dosyası korsan olarak nitelendirilmekte ve siber anlamda yasal olmayan şekilde kullanılmaktadır.

Sizi Arayalım