Web Push Notification Nedir?

Web Push Notification Nedir?

web-push-notification

Push Bildirimler Nedir? Push Bildirimleri, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Microsoft Edge gibi PC’ler için, bazı tarayıcılarda ve birçok mobil cihazın tarayıcılarına entegre edilmiş teknolojiye verilen isimdir. Sitelerin kısa bilgiler göndermesine izin verirler; akıllı telefon uygulaması bildirimlerine benzer yeni bir iletişim kanalıdır.

Ekranda dikdörtgen pencereler olarak görünürler: genellikle sağ altta saatin yanında (Windows) veya sağ üstte her zaman saatin yanında (Mac) yer alırlar. Bazen bir düğmesi veya bağlantısı bulunur.

Web Push ve Mobil Teknoloji

Web push bildirimleri , kullanıcının web sitesinde olup olmadığına bakılmaksızın bir kullanıcıya masaüstü web ve mobil web üzerinden gönderilebilen uyarı tarzı mesajlardır. Push bildirimleri, herhangi bir harika web sitesi pazarlama stratejisinin yapı taşlarıdır.

Ortalama% 10’luk bir TO ile web, ziyaretçilerinizi korumanın açık arayla en etkili yoludur. 30 katı dönüşüm  e-postaların, web push bildirimleri çok daha verimli e-postaları daha kabul edilir.

Web Push henüz iOS tarafından desteklenmiyor olsa da, Android telefonlar, Windows, Mac’ler ve Linux masaüstü bilgisayarlar dâhil diğer tüm platformlarda kusursuz bir şekilde çalışıyorlar. Masaüstü bildirimleri, mobil anlık bildirimlere çok benzer. Bir masaüstü ekranında, kullanılan işletim sistemine bağlı olarak sağ üst veya alt köşede görünürler. Bir mobil cihazda, uygulamalar tarafından gönderilen anlık bildirimlerle aynı şekilde çalışırlar.

Bu pazarlama aracından yararlanmak için öncelikle kullanıcıları push bildirimlerine kaydolmaya teşvik etmelisiniz.

Web push’a kaydolmak e-postaya kaydolmaktan daha kolaydır, bu nedenle web push’a katılma oranı e-postadan çok daha yüksektir. Bir e-posta adresi veya diğer iletişim bilgilerini vermek gerekli değildir, kullanıcılar anonim kalabilir.

Abone olur olmaz, web sitenizi ziyaret etmeseler bile onlara bir tarayıcı push mesajı gönderebilirsiniz.

Web Push Bildirimleri Nasıl Çalışır?

Site tarafından kararlaştırılan küçük değişikliklerin ötesinde, push bildirimleri kullanıcının bilgisayarına yazılım veya eklenti yüklemez, sadece açık onay ile etkinleştirilir ve kullanıcı istediği zaman devre dışı bırakabilir. Siteye eriştiğinizde, tarayıcı “Sitenin size bildirim göndermesine izin verilsin mi?” Gibi bir yazı içeren bir mesaj görüntülenir.

Mesajı kabul etmez veya kapatmazsanız, istek penceresi belirli bir süre sonra yeniden görünebilir: site ayarlarına bağlıdır. Ancak ne yapacağınıza her zaman karar verebilirsiniz. Tekrarlanma sıklığı çerez teknolojisine bağlıdır; bu nedenle, çerezleri tarayıcıdan silerseniz (veya kapattıktan sonra bunları otomatik olarak silen seçeneği etkinleştirdiyseniz), siteye bir sonraki eriştiğinizde istek yeniden görünecektir.

Kabul ederseniz, site tarayıcı başlatıldığı sürece size uyarı mesajlarını gösterebilecektir. Şu anda farklı bir siteye bakıyor olsanız veya tarayıcı penceresini küçültmüş olsanız bile mesajlar görünebilir; dahası, içerikleri gerçek zamanlı olarak güncellenebilir.

Birden çok tarayıcının birlikte kullanılması; ör. Firefox ve Chrome – tümü aktif bildirimlerle, daha fazla mesaj görünebilir. Push bildirimleri, AdBlock veya benzeri reklam kısıtlayıcı yazılımlar tarafından engellenmez.

Web push bildirimleri ile Chrome bildirimleri arasındaki fark nedir?

Aslında hiç fark yoktur.  Web push bildirimleri, ister cep telefonunda ister masaüstü bilgisayarda olsun, bir tarayıcı aracılığıyla gönderilen bildirimlerin genel adıdır. Ancak, Google tarayıcısının aşırı popülerliği nedeniyle genellikle Chrome push olarak da bilinirler. Aslında, web push bildirimleri Chrome, Firefox, Edge, Opera, Yandex gibi büyük web tarayıcıları tarafından desteklenmektedir ve bugün dünya genelindeki kullanıcıların neredeyse % 80’i web push bildirimlerini destekleyen cihazlar kullanıyor.

Sizi Arayalım