Sgk İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

Sgk İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

isten-cikis-bildirgesi

İşten çıkış bildirgesi nedir? Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası, 5510 sayılı Kanunu kapsamında ;işverenin, çalışanın sigortalılığı sona ermesi halinde yapılması gereken işlemlerden biri olan düzenlenmesi gereken belgeye işten çıkış bildirgesi denir. Bu belge SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilir.

Eğer bir çalışan işten ayrılırsa 10 gün içinde SGK’ya bildirilmesi gerekiyor.  İşten ayrılma bildirgesi sayesinde resmi kayıt tutulmaktadır. Bunlardan birkaçı aşağıdaki şekildedir.

 • işsizlik ödeneği,
 • işsizlik oranları,
 • kıdem tazminatı hesaplamaları,

Peki, bu bildirge nasıl hazırlanarak ilgili kuruma teslim edilir.

Sigortalı işten çıkış bildirgesi günümüzde dijital ortamda verilmektedir. İşten çıkış bildirgesinde hangi bilgiler yer alır?

 • Sosyal Güvenlik Sicil Numarası,
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları TCKN numarası (Kimlik Numarası),
 • Eğer yabancı uyruklu iseniz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen numara,
 • Sigortalının kimlik,adres bilgileri; çalışanın nüfus cüzdanı ve ikamet adresi bilgileri yazılmaktadır. .

Sigortalının Sosyal Güvenlik Bilgileri; 13 numaralı alanına yazılacak bilgiler şu şekildedir; 2008 yılı Mayıs ayından önce, için sicil, iştirakçi veya sandık numarası aşağıdaki kurumla bağlı olanlar için geçerlidir.

 • SSK, Bağ-Kur,
 • Emekli Sandığı,
 • 506 sayılı Kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sandıklarda çalışanlar,
 • Kanunun 4. maddesinin 1’inci fıkrasının A bendine tabi çalışanlar için fiilen yaptıkları mesleklerinin adı ve kodu işaretlenmesi gerekir. Meslek adı ve kodu olarak kısaca tanımlayabiliriz. İŞKUR tarafından belirlenen “Meslek adı ve kodu” bilgilerine nereden ulaşabilirsiniz? sgk.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Sigortalının işten ayrılış nedeni, eksik gün nedeni ve ücret bölümleri doldurulmalıdır.

Sigortalı işten çıkış bildirgesi staj yapanlar için düzenlenebilir mi?

İşten çıkış bildirgesi staj yapanlar için düzenlenmez, buna gerek yoktur.

Öğrenciyi korumak adına, okulların anlaşmalı olduğu kurumlarda yapılan stajlarda otomatik olarak öğrencinin sigortası yapılmaktadır.

Staj sigortası yapıldığından, normal sigortaya oranla daha az güvence kapsama alanı vardır.

Sgk İşten Çıkış Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılabilmektedir?

İşten çıkış bildirgesi kimler tarafından görüntülenebilir? Aslında sadece işveren tarafından görüntülenebilmektedir.  Ve işveren isterse çıktı da alabilmektedir.  E-devlet üzerinden işten çıkış bildirgesi alınabilir mi? Hayır, e-devlet tarafından işten çıkış bildirgesi alınamaz.

İşverenler; Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış uygulamasına e-Bildirge şifreleri ile giriş yaparak bildirgeyi görüntüleyebilir.

İşten çıkış bildirgesi almak isteyen kişiler nereye başvurmalıdır? Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SGK işten çıkış bildirgesini alabilmektedirler.

İşten Ayrılış Bildirgesi Cezası

İşten ayrılma sürecinde çıkışların yasal olarak bildirilme süresinin 10 gün olduğundan bahsetmiştik. 10 gün geçtikten sonra işten ayrılış bildirgesinin verilmesi durumunda;  işverene asgari ücretin 1/10 tutarında idari para cezası uygulanır.

Sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirgesi işlemleri için; https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap adresinden destek alabilirsiniz.

Sgk Çıkış Kodaları ve Anlamları Nelerdir?

Sigortalı işten çıkış kodları, İŞKUR tarafından belirlenmektedir. Bu kodlara Sgk resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sizi Arayalım