Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosunda Seferler Başladı

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosunda Seferler Başladı

m7 metro 900x500

Metro trenleri, herhangi bir şehrin Toplu Taşıma Sisteminin bel kemiğidir. Dünyadaki en kabul edilebilir toplu taşıma şekillerinden biridir.  Toplu taşıma kullanan yolcular, toplu taşıma istasyonlarına gidip gelmek zorundadır, böylece ortalamadan çok daha fazla yürürler ve işe gidip gelirken kullanırken zamandan tasarruf ettikleri gibi sağlık konusunda da avantaj sağlarlar.   İşte uzun mesafeleri kısa hale getiren metro taşımacılığından size müjdeli bir haber daha sunuyoruz.  .

Arge 24 teknolojisinin ürettiği telsiz iletişim yazılımı Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı ile deveye girdi. Mahmutbey metrosu telsiz iletişim yazılımı ile Arge 24 Teknoloji özel yazılımdan destek aldı. Arge 24 Teknoloji işletmelerin ihtiyaçlarına uygun özel projelerle dikkat çekiyor.  Proje analizlerinden iş zekası raporlama sistemlerine kadar birçok konuda destek alınabilecek Arge 24 Teknoloji Mahmutbey telsiz iletişim referansı ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu saatte 140 bin yolcu taşıma kapasitesi ile 6 ilçeden geçecek, metro hattı hizmete başladı. İBB’den (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) bugün itibarı ile yaptığı açıklamada; Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu’nun ilk etabının tamamlandığını duyurdu.  M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu bugün saat 12.00’de seferlere başladı.

Seferlerin başlatılması dolayısı ile Metro İstanbul AŞ: Genel Müdürü Özgür Soy, metro hakkında teknik bilgiler verdi. Konuşmasını Tekstilkent’te bulunan kumanda merkezinden gerçekleştirirken Kovid – 19 tedavisi gören Sn. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da telefonla bağlandı.

Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Kâğıthane ve Şişli ilçelerini birbirine bağlayan hattın bulunduğu ilçelerde yaklaşık 3 milyon insanın yaşıyor. Günde 352 sefer yaparak 400 bin yolcu taşıması öngörülüyor.  .

Metronun güzelliği birçok noktada diğer istasyonlar ile entegre olmasıdır. Tek yönde 70 bin İstanbulluya hizmet verecek gibi görünüyor.  80 trenle hizmet verecek hat, bir tek seferde kaç yolcu taşıyacak; Tek seferde 2 bin 160 yolcu taşıma kapasitesine sahip.

Mahmutbey – Metrosu Hangi Hatlar İle Entegre

M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı;

  • Mecidiyeköy istasyonunda Yenikapı-Hacıosman metrosu ve metrobüsle,
  • Karadeniz Mahallesi istasyonunda Topkapı-Mescidi Selam tramvayıyla,
  • Mahmutbey istasyonunda ise Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metrosuyla entegre olacak; birçok metro ve metrobüs ile entegre oluyor.
  • Metronun Kabataş ayağı açılınca, deniz yoluyla da bütünleşmesi sağlanacak şekilde organize edildi. .
  • Henüz tamamlanmayan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı tamamlandığında, Alibeyköy istasyonundan bu hatta aktarma yapmak mümkün olacak,
  • İstanbul Havalimanı’na giden metro hattı tamamlandığında Kağıthane istasyonundan aktarma yaparak havalimanına ulaşılabilecek, bu elbette büyük kolaylık sağlayacaktır.
Sizi Arayalım