Instagram Threads Nedir ve Nasıl Hesap Açılır?

Instagram Threads Nedir ve Nasıl Hesap Açılır?

Instagram Threads, son dönemlerde adı sıkça duyulan ve ne olduğu merak edilen bir konudur. Peki Instagram Threads nedir ve nasıl hesap açılır? Birlikte detaylarını inceleyelim…

İnstagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından 2010 Ekim ayında ilk olarak iphone için geliştirilen kaliteli filtrelere ve sosyal ağ özelliklerine sahip bir application olarak bilinmektedir. Instagram Threads, bağımsız mesajlaşma uygulaması adı altında, kullanıcıların arkadaşları ile özel olarak iletişim kurmalarını sağlayan son dönemlerin en ilgi çekici uygulamaları arasına girmeyi başarmıştır.

Instagram Threads Twitter’ın Rakibi Midir?

Elon Musk’ın satın almış olduğu Twitter’da geçtiğimiz günlerde kullanıcılara günlük tweet görüntüleme sınırının gelmesi ile birlikte Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu Meta şirketi krizi fırsata çevirmek adına bir adım atarak rakip olacağını düşündüğü Threads’i yaratmak oldu. Fakat Threads’in hedeflediği kitleler ile, Twitter’ın hedeflediği kitleler birbirinden farklıdır. Bu nedenle her iki uygulamasınında kendi eşsiz kullanıcı tabanları bulunmaktadır.

Instagram Threads uygulamasında fotoğraf paylaşımı, video paylaşımı, görüntülü sohbet, hikaye paylaşımı gibi özelliklere sahiptir. Kullanıcılar için eklenen meşgul, uyuyor gibi durumları göstererek anlık video ve fotoğraf paylaşımları da yapılabilmektedir. Instagram Threads, mesajlaşma deneyimini daha samimi ve özel hale getirmeyi hedeflediği için sınırlı bir kullanıcı kitlesine yönelik olarak geliştirilmiştir. Peki Instagram Threads hesabı nasıl açılır?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram Threads, arkadaşlarınız ile hızlı ve daha kolay şekilde iletişim kurmanızı sağlayan Instagram’ın bir yan uygulamasıdır. Instagram Threads hesabı açmak için, uygulamayı  İphone telefonlardan App Store (iOS) veya Android telefonlardan Google Play Store üzerinden Instagram Threads indirebilirsiniz. Peki Instagram Threads hesabına üye olma aşamalarını birlikte inceleyelim…

 • Instagram Threads Hesap Oluşturma

Instagram Threads, indirdikten sonra uygulamayı açtığınızda yeni hesap oluşturma seçeneği yada oturum açma seçeneği çıkacaktır. Hesabınız var ise, hesap bilgileriniz ile oturum açabilirsiniz. Instagram hesabınız yok ise Instagram Threads  hesap oluşturma seçeneği ile ilerlemeniz gerekmektedir.

 • Instagram Threads İzinleri Ayarlama

Instagram Threads, özelliklerini detaylı ve rahat kullanabilmek için uygulamada fotoğraf, konum gibi bazı bilgilerinize erişim iznini vermeniz istenmektedir. Bazı izinleri ayarlamak için, size uygulama adım adım rehberlik edecektir.

Instagram Threads bir profili takipten çıkma yada çıkarma, kısıtlama, engelleme, şikayet etme gibi seçeneklere sahip bir uygulamadır. Kişi profilinin sağ üst kısımda bulunan üç noktalı bölüme dokunarak şikayet etme, engelleme, kısıtlama gibi diğer seçenekleri görüntüleyebilirsiniz. Instagram uygulamasında engellediğiniz her kişi Threads uygulamasında otomatik olarak engellenmektedir.

 • Instagram Threads Arkadaş Ekleme

Instagram hesabını açtıktan sonra, Instagram Threads arkadaş ekleme bölümünden otomatik olarak arkadaşlarınızı ve telefondaki kişi rehberinizi otomatik olarak Instagram Threads, hesabına eklenmektedir. Instagram Threads ile birkaç dokunuşla kolay bir şekilde takip ettiğiniz hesapları tekrar takip edebilirsiniz. Takip etmek istediğiniz hesapları tekrar arama yapmanıza gerek kalmamaktadır. Threads ana sayfa üzerinde takipte olduğunuz kişilerin Thread’lerini gönderileriniz göstermektedir.

Yeni Thread oluşturmanız durumunda, bildirimlerinizi görmeniz ve profili görüntülemeniz için ayrılmış sayfalar bulunmaktadır. Bu oluşturduğunuz Thread’lerin kimlerin görebileceğini seçebilir, aynı zamanda paylaşımları herkese açık yapabilir yada yalnızca takipçileriniz ile paylaşmanıza olanak sağlayan bir uygulamadır.

 • Instagram Threads Profil Düzenleme

Profil fotoğrafı değiştirme, kullanıcı adı düzenleme ve hakkınızda açıklama ekleme gibi özelliklere sahip, Instagram Threads uygulamasında yer alan profil veya ayarlar bölümlerinden bu özelliklere kolayca erişilebilmektedir. Birden fazla özelliğe sahip olan Threads uygulaması ne işe yarar? detaylarını birlikte  inceleyelim.

Threads Uygulaması Ne İşe Yarar?

Threads, son dönemlerin en sık indirilen uygulamaları arasında yer almaktadır. Threads uygulaması, birbirine zincirleme bağlı mesajlar olarak nitelendirilmektedir. Instagram hesabı onaylı olan kişiler, Threads hesabı ile eşleştirme yaparak onaylı bir şekilde kullanılabilir.

Threads kullanıcıları, bağlantılarını, fotoğraflarını ve maximum 5 dakika uzunluğunda video paylaşımda bulunmalarına olanak sağlayan ve her mesaj içinde 500 karaktere kadar metin paylaşımı konusunda da işe yarayan bir  uygulamadır. Diğer Instagram Threads özellikleri nelerdir? maddeler halinde inceleyelim…

 1. Instagram hesabı ile giriş yapabilme ve profile bağlı bilgileri aktarma,
 2. Instagram’daki kullanıcı adını kullanabilme,
 3. Maximumda yazı bölümünde 500 karakter kullanabilme,
 4. Formata uygun olarak paylaşım yapabilme,
 5. Threads de yapılan paylaşıma fotoğraf  ve video ekleyebilme,
 6. Threads de yapılan paylaşımları İnstagram hikaye bölümüne ekleme,
 7. Yapılan paylaşımları yeniden (Retweet) özelliği ile paylaşabilme,
 8. Yapılan paylaşımlarda (Reply) özelliği ile yorumlarda bulunabilme,
 9. Başka bir kullanıcı ile paylaşımda bulunabilme,
 10. Başka bir kullanıcıyı etiketleme,
 11. Zincir oluşturabilme,

Cazip özelliklere sahip olan Instagram Threads uygulaması, farklılık yaratmak ve yakın arkadaşlarınız ile özel konuşmalar yapabileceğiniz harika bir uygulamadır. Peki gelişmiş özellikleri sahip Instagram Threads ücretli midir?

Instagram Threads Ücretli Mi?

Uygulama içinde doğrulanmamış hesap, premium hesap ve üyelik sistemi bulunmamaktadır. Meta şirketi Threads uygulamasını ücretsiz olarak kullanıcılara sunmuştur. Bu sebeple herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. Peki yeni popüler olan ve kullanıcılar tarafından indirilme rekoru kıran ücretsiz uygulamada, İnstagram hesabı olmayan kişiler Threads açabilir mi?

Instagram Hesabı Olmayan Kişiler Threads Açabilir Mi?

Apple store’da yer alan görüntülerde, kullanıcıların Instagram hesaplarını kullanarak Application’da kayıt oluşturabilecekleri ve mevcutta bulunan kişileri takip edecekleri belirtilmektedir. Ayrıca Threads hesabını açmak için Instagram uygulamasına üye olma şartı bulunmamaktadır.

Instagram hesabı olmayan kişiler yeni hesap açarak Threads uygulamasına kayıt olmaktadır. Threads, hem İOS hemde Android telefonlar için 100’den fazla ülkeye sunulan uygulama sadece App Store ve Google Play Store’dan indirilmektedir.

Threads’de Mavi Tik Nasıl Alınır?

Threads uygulamasında diğer sosyal meday platformlarındaki gibi onaylı hesap yada hesaplar oluşturulabilmektedir. Sosyal medya dünyasında mavi tik önemi büyüktür. Mavi tik, popülerlik göstergesi olan bir statü sembolü olarak bilinmektedir. Peki Meta’nın yeni sosyal medya uygulamasında, Threads’de mavi tik nasıl alınır? Mavi tik, doğrulanmış olan hesabın yanında görünen mavi rozet olarak bilinir. Threads, İnstagrama bağlı olarak çalışan bir metin tabanlı platformdur. Uygulama Twitter’a rakip olarak gösterilmektedir.

Threads’de mavi tik alabilmek için kullanıcıların uygulamayı indirmeleri ve Instagram hesabı ile giriş yapması yada Instagram hesabı bulunmuyor ise, yeni bir hesap açılması gerekmektedir. Hesap doğrulama seçeneği ile kimlik bilgileri ve fotoğraf gönderilmesi istenmektedir. Gönderilen bilgilerin hepsi Threads ekibi tarafından detaylı olarak incelenmekte ve hesabın doğrulanması için uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Bu süreç bir kaç gün sürmektedir.

Hesabı doğrulamış kişilerin, doğrudan kendi hesaplarında mavi tik görünmektedir. Hesabı doğrulanmayan kişilerin ise, yeniden başvuru yapması gereken süre tam 30 günü bulmaktadır.

Threads Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram Threads, Mark Zuckerberg’in Twitter uygulamasına rakip olarak sunduğu bir uygulamadır. Son dönemlerde uygulamayı açıldıktan 2 saat gibi bir sürede 2 milyondan fazla kişiye ulaşmayı başarmış en çok indirilen sosyal ağ uygulamalarının başında gelmektedir.

Threads uygulamasındaki gizlilik politikasında bulunan istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz ibaresi bulunmaktadır. Threads hesabı nasıl silinir? Ancak Instagram hesabınızı silerek Threads hesabı silinebilir. Instagramın yetkilileri tarafından Threads hesabını silmek isteyen kullanıcıların Instagram hesaplarınında kapatılacağı belirtilmiştir.

Sizi Arayalım