Google’dan ChatGPT’ye Rakip: Bard Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google’dan ChatGPT’ye Rakip: Bard Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Bard

OpenAl tarafından üretilen ve piyasaya sunulan chatgpt pek çok kullanıcı tarafından sevilmiş ve ücretsiz kullanım özelliği ile de ön plana çıkmıştır. Bu da sosyal platformlarda Google üzerinde bir etki yaratacağı ve hatta uygulamanın Google özelliklerinin sonunu getireceğine dair konuşmalar ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Şimdilerde Microsoft’ un bu uygulamayı satın alması ile beraber Google’ dan da beklenmedik bir hamle ortaya çıkmış oldu. Söz konusu hamle kapsamında chatgpt’ ye rakip olarak sunulan bir sitem ortaya atıldı. Henüz deneme aşamasında olan ve önümüzdeki günlerde test aşaması sonlanması ile herkese açık hale gelebilecek olan uygulamanın ismi ise Google Bard.

Peki, tüm bu özellikleri ile Bard nedir? Bu uygulama aynı OpenAl tarafından üretilen yapay zekâ sohbet uygulamasının özelliklerini taşımaktadır. Buna ek olarak planlanan birkaç özelliği ile Google bu uygulamayı daha ön planlara çıkarmayı amaçlamaktadır.

LaMDA ve Google tarafından birlikte üretilen bu uygulama diyalog kapsamında yapay zekâ sohbet robotu olarak hizmete girmektedir. Şimdilerde güvenilirliğinin sağlanması açısından da test aşamasında kullanıcılara sunulmaktadır. Bu aşama ardından tüm özellikler uygun ise uygulama halka arz edilecek ve kullanıma açılacaktır.

Google Bard Özellikleri Neler Olacak?

Kullanıcı deneyimi henüz net olarak sunulmadığı için uygulamanın özellikleri ile ilgili net bir bilgi sunmak mümkün olmamaktadır. Genel olarak Google tarafından yapılan açıklamalar ile hedeflenen Bard nedir? Sorusunun cevabı verilebilmektedir. Buna göre yapılan açıklamalarda uygulamanın yeni bilgileri sağlayabilmesi için web üzerinde yer alan diğer bilgileri sentezlediğinden bahsedilmektedir. Bu anlamda rakip olarak konuşulan chat uygulaması ile benzer şekilde sohbet üzerine işlemler gerçekleştireceği söylenebilir.

Yine yapılan açıklamalara bakılacak olursa ilgili konuların pek çok alanı kapsayacağından bahsedilebilir. Diğer uygulama gibi bilimden matematik araştırmalarına kadar veya makale yazımından günlük tavsiyelere kadar pek çok alanda hizmet vereceği söylenmektedir. Bu anlamda eğitim için de uygun özellikler gösterdiği söylenebilir. Test aşamasının ardından sorunlar çıkmaz ise farklı bir alanda da kullanılabilir özellikler göstermektedir.

Bu uygulamanın sunulan diğer özelliklerine bakıldığında da LaMDA’ nın hafif bir versiyonu olduğu söylenebilmektedir. Bu da demek oluyor ki daha az işlem gücü ile fazla kullanıcıya ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu da hızlı bir şekilde geri dönüşler almayı kolaylaştırmaktadır.

Google Bard Nasıl Kullanılabilir?

Özellikle kullanıcılarda heyecan ve merak uygulandıran Bard, kullanımı açısından da karmaşık bir arayüze sahip olmayacak gibi görünmektedir. Fakat şimdilerde test aşamasında olduğu için henüz halka açık bir deneyim söz konusu olmamaktadır. Yaklaşık olarak iki senedir test aşamasında olan bu uygulama oldukça dikkatli bir şekilde izleniyor. Bu da sorunlar ile ilgili olarak kullanım kolaylığı beklentisini ortaya çıkarmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalara bakıldığında ise uygulamanın hala tam olarak geliştirilemediğinden bahsetmek de mümkündür. Kullanım açısından test aşamasında hala net yanıtlar sunamadığı ile ilgili bilgiler de mevcuttur. Bunun nedeni de yukarıda bahsedilen bilgi işlem gücü düşüklüğü olarak düşünülebilir. Çok hızlı bir şekilde çok fazla kişiye sunulan bu hizmet şimdilik deneme aşamasında denebilir. O nedenle de kullanımı açısından yetkililerden bilgi gelmediği sürece net bir yorum da yapılamamaktadır.

Google Bard Gelişim Süreci Nasıl Oldu?

Bu uygulamanın gelişim sürecine bakıldığında ilk sürümü teknolojinin önemli ölçüde daha az bilgi işlem gerektiren özellikleri ile sunulmuştur. Bu anlamda çok daha hızlı geri bildirim alınabilmektedir ama içerdiği hafif model sürüm ile de pek çok hataya yol açabilmektedir. Bilgi miktarı ve geri bildirim sayısı netleştirilmediğinden bu gelişim açısından bir bilgi vermek tam olarak doğru olmayacaktır.

İki yıldır test aşaması üzerinde olduğu bilinen Bard aslında Google’ ı geliştirmek amacı ile de ortaya çıkmış bir uygulama gibi görünüyor. Bu anlamda benzer özellikle gösterse de GPT kapsamında bir tık daha ileri seviyede olması hedeflenmiş. Fakat şimdilerde duyurulan hatalar ile birlikte henüz tam olarak bu aşamaya varmadığı da söylenebilir.

Önümüzdeki günlerde Google üzerinden yapılacak olan açıklamalar ile uygulamanın halka ne kadar süre sonra açılacağı da bildirilecektir. Şimdilik test süreci devam etmektedir.

ChatGPT Ve Google Bard Farkları Neler Olacak?

Genel olarak fark ve benzerlik karşılaştırılması yapılacak olursa her iki platformun da bir yapay zekâ üzerine kurgulanan sohbet platformu olduğu açıkça söylenebilir. Bunun yanında genel bir değerlendirme yapılırsa;

  • Her iki uygulama da dil kapsamında doğal dil modellerini kullanmaktadır. Bu da sohbet esnasında saha doğal bir görünüm elde etmeye yardımcı olup, kullanıcı deneyimini iyileştirme adına sunulmaktadır.
  • Veri toplama konusunda GPT genel olarak 2021 ve öncesindeki verileri toplaması ile bilinmektedir. Bunun yanında Google üretimi olan yapay zekâ ise daha çok güncel bilgileri bu anlamda kullanmaktadır.
  • GPT genel olarak sohbet üzerinden konuşma soru ve cevap ile ilgili durumlara odaklanması ile bilinmektedir. Bununla ilgili olarak da sürekli konuşma gerçekleştirdiği için Bing üzerinden yapılan cevapları da sunmaktadır. Bunun yanında Google üzerinden gerçekleşen yapay zekâ sohbeti iseGoogle üzerinden değerlendirme sağlamaktadır.
  • Dil modelleri olarak Google LaMBDA tarafında bir seçim yapmış iken GPT ise önceden üretilmiş üretken dönüştürücü kapsamında dil modeli kullanmaktadır.
  • Makale ve herhangi bir alanda yazımsal işlemler için GPT intihal önleyici bir programı içerisinde barındırmaktadır. Buna karşılık henüz test aşamasında olan Google üzerinden böyle bir açıklama söz konusu olmamaktadır.
  • Son olarak GPT net bir şekilde kullanılabilmesine rağmen google bard test aşamasında bulunmaktadır. Bu nedenle de özellik kapsamında net bilgi sunulamamaktadır.
Sizi Arayalım