Fırsat Aşamalarının Yönetimi

Fırsat Aşamalarının Yönetimi

firsat-yonetimi

Satışa giden yolda fırsat oluşturma ve yakalamak için CRM programının onlarca avantajı vardır. Anlaşma aşamasını ve onunla ilişkili sayıları tek bir ekranda görebildiğinizde anlaşmalarınızı yakından takip etmek daha kolaydır. Beklediğiniz gelirin ne kadarının kapanmaya yakın olduğunu ve hangi anlaşmaların derhal ilgilenilmesi gerektiğini öğrenin. Kriterlerinize uyan anlaşmaları hızlı bir şekilde bulmak için CRM’in gelişmiş filtrelerini ve sıralama işlevini kullanın, böylece bunlarla ilgili hızlı işlem yapabilirsiniz.

Her işletme titiz bir satış sürecini takip ediyorsa, neden her satış elemanı hedeflerine ulaşmıyor? Bozuk satış süreçleri görünürlük eksikliğine yol açar ve satış görevlilerinin tüm satın alma yolculuğu boyunca potansiyel müşteri edinmesini engeller. Kâğıt üzerinde bir satış sürecine sahip olmak yeterli değildir. CRM ile sağlam bir satış hattı oluşturmak, anlaşma aşamalarını yönetmeye ve durgun anlaşmaları belirlemeye yardımcı olur.

Bu yazıda, bir satış hattındaki çeşitli aşamalar, kendiniz için nasıl oluşturacağınız ve kaçınılması gereken yaygın hatalar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Farklı süreçler için farklı satış hatları oluşturun

Birden fazla ürün veya hizmetle uğraşıyorsanız veya coğrafyaya göre farklı satış süreçleriniz varsa, tek bir satış kanalı yeterli değildir. CRM, satış sürecinize uyacak şekilde farklı aşamalarla özelleştirilebilen farklı satış hatları oluşturmanıza olanak tanır.

Crm, konsantre olmak için doğru anlaşmaları belirlemenize yardımcı olur 

Ardışık düzeninizde birden fazla anlaşmanız olabilir, ancak hangilerinin en yüksek dönüştürme olasılığına sahip olduğunu biliyor musunuz? CRM, akıllı tahminleriyle zor işi kolaylaştırır, böylece her zaman ardışık düzeninizde sürekli hareket eden doğru anlaşmalara odaklanabilirsiniz. CRM herhangi bir anlaşmanın durumu hakkında soru sorabilir ve basit sesli komutlarla önemli anlaşma bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bir bakışta anlaşma aşamaları

Bir anlaşmanın hangi aşamada olduğunu görüntüleyin ve aynı yerden güncelleyin. Bir olası müşteriyle görüşme yapıyorsanız ve anlaşma aşaması “ihtiyaç analizinden “değer teklifi” ne geçerse, oradan güncelleyebilirsiniz.

CRM içinden teklif vermeye başlayın

Müşterilerinize teklif göndermek zahmetli olmamalı. Anlaşmalar modülünden kolay yoldan teklifler oluşturun. Kolay kayıt tutma ve organizasyon için fiyat ve miktar gibi en alakalı ürün bilgilerini ve müşteri verilerini dâhil edin. Kişiselleştirilmiş bir teklif oluşturarak daha akıllıca çalışın ve bunu CRM içinden müşterinize anında e-posta ile gönderin.

Rekabeti takip edin

Satış takibi sırasında, potansiyel müşteriler çözümünüzü rakiplerinden farklı kılan şeyin ne olduğunu öğrenmek isterler. Rakiplerin güçlü ve zayıf yönleri hakkında notlar almak için CRM kullanın, çözümünüzün avantajlarını daha iyi belirlemenize ve anlaşmayı daha hızlı kapatma şansını artırmanıza yardımcı olur.

Anlaşma sürecinizi takip edin

Bu ay kapanan anlaşmalar, günlük gelir, satış aşamaları ve daha fazlasıyla ilgili ayrıntılı raporları görüntüleyin. Satış sürecindeki darboğazları belirlemek ve potansiyel büyüme fırsatları oluşturma için alanlar bulmak için gösterge tablolarını kullanın.

Satışları birlikte İzleyin ve kutlayın

Meslektaşlarınız ve yöneticilerinizle büyük anlaşmalar yapmanın heyecanını yaşayın. İyi haberleri anında paylaşmak için CRM’den bir iş akışı uyarısı ayarlayın.

Sizi Arayalım