E-Serbest Meslek Makbuzu Zorunluluğu (E-SMM) 2021

E-Serbest Meslek Makbuzu Zorunluluğu (E-SMM) 2021

e-smm-makbuz

AMAN DİKKAT ! 1 Haziran 2020 Tarihi itibari ile bütün serbest meslek erbaplarına e-Serbest Meslek Makbuzuna(e-SMM)  zorunluluğu geldi.

 Günümüzde bir çok alanda teknoloji kullanılmaktadır Milenyum Çağından itibaren özellikle bir çok meslekte internet (E) diye geçen şekilde işler halledilmektedir dolayısıyla, insanlar da bir çok yönden bu tarz işlerini kesinlikle internetten daha hızlı şekilde halledip tercihleri  arasına almaktadırlar. Dolayısıyla bu tercihler seçildiği için erbapların da işlerini ve para kazanma tekniklerini hızlandırma açısından internet veritabanlı bir çok iş  veriş veya alış veya hizmet sektöründe teknoloji kayması bulunmaktadır. Özellikle hesap üzerine olan ve  tamamen neredeyse sayısal zeka isteyen ve sözele göre daha çok el tutan ve zaman para olayını hızlandıran sisteme de geçiş başlamıştır. İşte bunlar için ise (e-SMM) ihtiyaç halinden çıkıp zorunlu hale gelmiştir.

Gelir İdare Başkanlığı yani (GİB’in) 19 Ekim 2019 tarihinde yayınladığı işlemde bulunan tebliğe göre; serbest meslek erbapları, net olarak 1 Haziran 2020′ye kadar, kararlaştırılmış başvurularını yaparak, e-SMM uygulamasına  kesin olarak dahil olmak durumunda kaldılar.

Ve buna ek olarak 1 Şubat 2020 tarihinden sonra faaliyetine yeni başlayacak olanlar ise , başladıkları ayı takip eden 3. ayın sonunda, (e-SMM) uygulamasına mecburi olarak geçiş yapacaklar.

e-Serbest  kullanımında Meslek Makbuzu, istek halinde gönüllü olarak kullanmak aracılığıyla serbest meslek erbaplarının faydalanmaları Ocak 2018’de açılmıştı.

Serbest meslek erbabı olan ve buna ek olarak , hukuk, muhasebe, denetim alanı , tıp veya tıp uzmanlığı, mimarlar, mühendislik büroları vb. alanlarında, buna ek olarak farklı iş kolu olan vekil, danışman, müşavir, denetçi, bilirkişi, arabulucu, aracı, tabip, mimar, mühendis vb. adlar altında serbest meslek faaliyetinde bulunanlardan istenecek olan maddeler şunlardır.

1 Madde-Serbest meslek erbaplarından belirlenmiş olarak 01.01.2020 tarih başlangıcı ile beraber faaliyetine devam etmekte olanlar 01.06.2020 tarihine kadar fiili hazırlıklarını tamamlayıp mecburi olarak geçmek durumunda kalarak bu alanda zorundadır.

2 Madde – Serbest meslek erbaplarından belirlenmiş olarak 01.02.2020 tarihinden kesin olarak net bir şekilde geçerliliğinden  itibaren faaliyetine yeni başlayacak olanlar ise işe yeni başladıkları her  ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar fiili hazırlıklarını hazır halde tamamlayıp bu tamamlama ile beraber kesin olarak geçmek zorundadırlar.

(e-Serbest) ise istenen Meslek Makbuzu uygulamasına girişinde  olmaları ve bu tarihlerden başlayarak net olarak serbest meslek makbuzu belgelerini e-Serbest Meslek Makbuzu olarak çevirip düzenleme dorumuna getirmek zorunludur.

Kısacası;  yukarıda bahsettiğimiz ve belirlenmiş olan tüm serbest meslek erbapları 2020 yılının haziran ayının başlangıcından itibaren  serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemek durumunda kalıp verilen tariflerde düzenlemek zorundadırlar. Aksine uymayanlar faydalanamayacak ve bekledikleri işleri yürütemeyeceklerdir. Lütfen dikkatli olalım ve hem kendi işimize hem de başkalarının hizmetini yarıda bırakmayalım. Bu yukarıda verilen maddelere uyulduğu takdirde işlerinizi dilediğiniz gibi tamamlayabilirsiniz.

Sizi Arayalım