Bulut Hosting ve VPS Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Bulut Hosting ve VPS Hosting Arasındaki Fark Nedir?

bulut-sunucu

Bulut Hosting ve VPS Hosting arasındaki fark konusunda net bir belirleme yapmak için öncelikle bulut ve sanallaştırma kavramları hakkında temel bir bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bulut ve sanallaştırma kısaca donanımı, işletim sistemini ve bu donanım üzerinde çalışan uygulamaları birbirinden ayırmak için kullanılmaktadır. Temel kavram, VPS Hosting ve Bulut Hosting teknolojileri için aynıdır. Ayırıcı faktörler ise kendine güvenilirlik, esneklik ve kullanılabilirlik gibi bazı önemli parametrelerde kendini göstermektedir.

VPS Hosting Nedir?

VPS Hosting, “Özel Bulut” olarak da ifade edilen bir Hosting seçeneğidir. VPS Hosting seçeneğinde, sanallaştırma mekanizması kullanılarak hazırlanmış sunucular bulunmaktadır. Tek bir sanal makinede birden fazla ayrı yuva bulunan bir mimariye sahiptir. Bu yuvaların her biri birbirinden ayrı bir şekilde özel kaynaklara atanabilmektedir. Bununla birlikte genellikle zaman paylaşımlı ve kaynak paylaşımlı olarak çalışan bir teknoloji olduğunun da bilinmesi gerekmektedir.

VPS Hosting konusunda tereddüde düşüren ve bir dezavantaj olarak tanımlanabilecek husus, çökme durumunda belirli bir alanın veya kaynağın düşmesine neden olabilecek güvenlik açığı bulunmasıdır. Bununla birlikte bu problem farklı yuvalardaki hizmetlerde herhangi bir kesinti yaşatmayacaktır.

Bunun yanında bilinmesi gereken bir diğer önemli konu, aşırı bir trafik ve DDoS saldırısı gibi büyük bir problem çıktığında, tüm kaynaklar aynı makineye bağlı olduğu için problemin tüm kaynakları etkilemesi gibi bir ihtimal de bulunmaktadır.

VPS Hosting Faydaları Nelerdir?

VPS Hosting avantajları, Hosting seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husustur. Bulut Hosting ve VPS Hosting tercihinde avantajlı olan seçeneğin seçilmesi gerekmektedir. Buna göre VPS Hosting faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Sunucuyu yönetmek, istenilen her şeye erişim sağlamak, yazılım yüklemek gibi önemli konularda kullanıcılara tam bir özgürlük sunmaktadır.
  • Kullanıcıların kendi kaynakları bulunmaktadır.
  • Güvenli bir seçenektir. Dosyalar kullanıcılar için özeldir.

Bulut Hosting Nedir?

Bulut Hosting, aynı anda birçok farklı sunucuda web barındırma hizmetlerini çalıştırmaktadır. Her web sitesi için barındırma kaynaklarının kümedeki her bulut sunucusunda çoğaltılması, Bulut Hosting teknolojisinin en iyi web barındırma çözümü olarak kabul edilmesini sağlamıştır.

Bulut Hosting Faydaları Nelerdir?

Bulut Hosting avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Güvenilir bir teknolojidir.
  • Bulut Hosting, tesislerine erişmek veya müdahale etmek isteyen üçüncü taraflardan fiziksel sunucular tarafından korunmaktadır.
  • Genişletilebilir ve ölçeklendirilebilir bir hizmettir.
  • Tek bir sunucu ile aynı kısıtlamalara sahip olmaması nedeniyle kaynakları istediğiz şekilde temin edilebilir kılmaktadır.
  • Bulut Hosting oldukça ekonomik bir tercihtir. Kişiler yalnızca kullandıkları için ücret ödemektedir.

Bulut Hosting mi VPS Hosting mi Tercih Edilmeli?

Bulut Hosting ve VPS Hosting arasında tercih yapmak isteyenlerin beklentilerini göz önünde bulundurması gerekmektedir. VPS Hosting hizmeti, her müşteriye belirli bir işlem kaynağı tahsis etmektedir. Bu nedenle daha az etkilidir. Yani sunucunun arıza yapması halinde, sistemin çökmesi muhtemeldir.

Bulut Hosting hizmetinde ise bir sunucunun optimum seviyeye ulaşması durumunda ikinci bir sunucu çalışmaya hazır bir durumda olmaktadır. Bu açıdan web  sitesinin daima çalışır durumda olması daha kolaydır.

Bulut Hosting ve VPS Hosting arasında tercih yapacak olanların beklentileri güvenilirlik ve işlevsellik ise Bulut Hosting teknolojisinin çok daha ideal bir seçim olduğu söylenebilmektedir.

Sizi Arayalım