API Nedir? Nasıl Çalışır?

API Nedir? Nasıl Çalışır?

api-nedir

API, Applicaton Programming Interface teriminin kısaltmasıdır. Türkçeye ise Uygulama Programlama Arabirimi olarak çevrilebilmektedir.  Kısaca iki uygulamanın birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan bir yazılım aracı olduğu söylenebilmektedir. API kullanımı her alanda gerçekleştirilmektedir. Örneğin, sosyal medya platformu kullanıldığında, anlık mesaj gönderildiğinde API kullanılmaktadır. API’ler sağladıkları kolaylık nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durum işletmelerin gelir kaynaklarından birisi haline gelmesini sağlamıştır. Google, eBay, Amazon gibi şirketler dahi API ile para kazanmaktadır. Bu nedenle API oldukça değerli hale gelmiş ve bir pazar halini almıştır.

API Nasıl Çalışır?

API çalışma prensibi şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Cep telefonundan bir uygulama kullanıldığında, uygulama öncelikte internete bağlamakta ve verileri sunucuya göndermektedir.
  • Ardından sunucu bu verileri alarak yorumlamakta, gerekli işlemleri yapmakta ve telefonunuza tekrar göndermektedir.
  • Uygulama gelen verileri yorumlayarak okunabilir hale getirmekte ve bilgileri tarafınıza sunmaktadır.

Bu işlemlerin tamamı API ile gerçekleştirmektedir.

API’nin Faydaları Nelerdir?

API’nın yararları, API kavramının daha anlaşılabilir olmasını sağlamaktadır. Örneğin bir uygulama geliştirmek istediğinizde, telefonunuzun işletim sistemi tarafınıza çok sayıda API sunmaktadır. Bu konuda örnek vermek gerekirse, bir web sayfasını uygulamanıza yerleştirmek için kendi web tarayıcınızı sadece uygulamanız için tekrardan programlamanıza gerek bulunmamaktadır. Örneğin Safari tarayıcı nesnesini uygulamanıza yerleştirmek için WKWebView API’sini kullanmanız yeterli olacaktır.

Aynı şekilde iPhone kamerasından fotoğraf çekmek için kendi kamera arayüzünüzü yazmanız gerekmemektedir. iPhone’un dahili kamerasını uygulamanıza yerleştirmek için yalnızca kamera API’sini kullanırsınız. Aynı şekilde Apple kamera API’sini geliştirdiğinde, ona bağlı olan tüm uygulamalar da otomatik olarak bu gelişmeden faydalanmaktadır. Tekrardan herhangi bir işlem yapmanız gerekmeyecektir.

Örneklerimizi iPhone ve Apple üzerinden vermiş olsak da, esasında bu durum tüm platformlar için geçerli bir durumdur. iPhone’da uygulamaya kamera yerleştirmek için kamera arayüzü yazmanız gerekmediği gibi Windows’ta da iletişim kutusu oluşturmak için sıfırdan bir tasarıma ihtiyacınız bulunmamaktadır. Yalnızca bunun için hazırlanmış olan API’i kullanmanız yeterli olacaktır. Aynı doğrultuda Android işletim sisteminde parmak izi doğrulamasını desteklemek için sadece bunun için hazırlanmış olan API kullanılabilmektedir.

Modern API Nedir?

Modern API, oldukça üstün özellikleri olan bir yatırım aracıdır. Modern API hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Modern API, geliştirici dostu ve kolay erişilebilirdir.
  • Modern API, standartlara uygun bir sistemdir.
  • Mobil geliştiriciler gibi belirli kriterlere tüketim için tasarlanmıştır. Belgelenebilmektedir. Kullanıcıların bakım ve kullanım ömrü gibi beklentilere sahip olabilecekleri düşünülerek uyarlanabilmektedir.
  • Modern API yazılım araçları, tasarım, test, inşa, yönetim ve versiyonlama için kendi yazılım geliştirme döngüsüne sahiptir.
  • Standartlaştırılmış olmaları nedeniyle güçlü bir disiplinleri bulunmaktadır. Bu disiplin özellikle güvenlik ve denetim konusunda kendini göstermektedir.
  • Modern API yazılım araçları tüketim ve versiyonlama için iyi şekilde dokümante edilmektedir.
Sizi Arayalım