Public Cloud Nedir? İşletmeler Neden Genel Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Public Cloud Nedir? İşletmeler Neden Genel Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

PublicCloud

Dilimizde genel bulut bilişim olarak bilinen public cloud günümüzde pek çok işletme tarafından sıklıkla kullanılır. Faydaları ve zorlukları göz önüne alındığında yüksek bir performans sunan bu bulut altyapısı modelinin özellikle yeni işletmeler tarafından kullanılması gerekir. Bu anlamda public cloud nedir, işletmeler tarafından bulut bilişim teknolojileri neden kullanılmalıdır gibi soruların cevabı büyük önem kazanır.

Public Cloud Nedir?

Herkese açık bir şekilde sunulan ve birden fazla arasında dağıtılan bulut bilişim hizmetine public cloud denir. Public cloud, bulut bilişim hizmetleri arasında en yaygın olarak kullanılan altyapı modelidir. Üçüncü parti bir bulut satıcısına ait olan bu hizmet aynı satıcı tarafından yönetilir. Bu yönetilme işlemine bilgi işlem kaynakları ve varlıkları da dahildir.

Bulut altyapısının en büyük avantajı herhangi bir altyapı satın alımına ihtiyaç duyulmamasıdır. Aynı zamanda altyapı yönetme işlemine de gerek duyulmaz. İşletmenin ihtiyaç duyduğu kaynaklar talep doğrultusunda bir abonelik aracılığıyla sunulur. Hem yeni başlayan işletmeler hem büyük işletmeler söz konusu bulut altyapısından faydalanabilir.

Genel bulut kaynaklarının satın alınması ya da kiralanması iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Bunların ilki tıklama başına ödeme yapılmasıdır. İkinci ödeme şekli ise kullanım başına yapılır. Public cloud bünyesinde pek çok özellik barındırır. Bunların içinde geniş ağ erişimi, kaynak havuzu, bilgi işlem, ölçeklenebilirlik ve hızlı servis gibi özellikler vardır.

İşletmeler Neden Genel Bulut Bilişim Teknolojilerini Kullanmalıdır?

Public cloud’un en önemli özelliği tamamen bulut hizmet sağlayıcıları aracılığı ile yönetilmesidir. Aynı zamanda donanım, yazılım ve ağ bakımı gibi gereksinimlerin tümü bulut sağlayıcıları tarafından yerine getirilir. Bu durumun işletmeler için sağladığı en büyük avantaj bulut bilişim teknolojisi alanında yüksek bir uzmanlık bulunmaması halinde işlerin aksamamasıdır.

Genel bulut bilişim teknolojileri sadece işlerin yürümesini kolaylaştırmaz, aynı zamanda maddi olarak kayda değer bir tasarruf sağlar. Sadece kullanılan bulut altyapısı için ödeme yapıldığından herhangi bir ekstra gider oluşmaz. Ayrıca işletmenin ihtiyacına göre bilgi işlem kapasitesi ayarlanabilir. Altyapı harcamasını sermaye giderinden işletim giderine dönüştüren genel bulut bilişim teknolojileri işletmelerin tasarruf etmesini kolaylaştırır.

Hangi İşletmeler Public Cloud’a Uygundur?

Genel bulut daha çok değişken kullanım düzeyine bağlı olan iş yüklerine sahip işletmeler için uygundur. Uygun çözümler sağladığı için public cloud’a uygun işletmeler arasında değişken kullanım düzeyine sahip oluşumlar bulunur. Aynı zamanda verilerin kontrolünün ve yönetiminin ön planda olmadığı, veri destekleyen teknolojilerin arka planda kaldığı teknolojiler de public cloud kullanımına uyan işletmeler arasındadır.

Public Cloud’un Çalışma Şekli Nasıldır?

Public cloud, pek çok kullanıcının aynı kaynaklara erişmesine müsaade eden bir çalışma şekline sahiptir. Public Cloud çalışma şekli kullanıcıların erişimine internet üzerinden sağlayacak biçimde işler. Çok sayıda kullanıcının aynı kaynakları paylaşırken güvenli ve özel koruma sağlanır. Kullanıcı isteğine göre kaynaklarda ölçeklendirme yapılabilir. Kullanıcıların kaynaklara erişimi birden çok kaynak merkezi ile sağlanır.

Genel bulut kullanıcıları için bazı özel hizmetler sağlar. Sağladığı hizmetler arasında çok sayıda kiracıya erişim, isteğe göre bilgi işlem, kaynak havuzu, kullanıcı başına ödeme ve ölçüme açık bir kullanım bulunur. Genel bulut, kullanıcılarına sağladığı hizmette güvenliği sağlar. Veri esnekliği barındıran genel bulut 24 saat boyunca kullanıma açıktır.

Public Cloud’un Temel Özellikleri Nelerdir?

Genel bulut kullanıcı deneyimini yüksek bir seviyede tutmak için çok sayıda özelliği bünyesinde barındırır. Public cloud özellikleri arasında ölçeklenebilirlik kullanım kolaylığı açısından önemli bir yer tutar. Ölçeklenebilirlik, uygulamaların etkinlikte dalgalanmalara karşı herhangi bir sorun yaşamadan cevap vermesini sağlar.

Genel bulutun sahip olduğu özelliklerden bir diğeri uygun bir maliyet sunmasıdır. Merkezi bir işletim ve yönetimden kullanıcıların daha iyi yararlanması için üst düzey kaynakları sunar. Ödeme modeli olarak kullanım göz önünde tutulur. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları taktirde kaynaklara erişim sağlar. Bu nedenle kullanıcılar kullanım durumuna bağlı bir ödeme gerçekleştirir.

Genel bulut çalışma şekli gereği çok sayıda ağ ve sunucuyu bünyesinde barındırır. Söz konusu ağ ve sunuculardan herhangi birinin arızalanması durumunda diğerleri çalışmaya devam eder. Bu sayede kullanıcılar yaşanan arızadan herhangi bir şekilde etkilenmez. Genel bulut kullanıcılarına bu tarz durumlarda güvenlik sözü verir.

Public Cloud Hangi Faydaları Sağlar?

Public cloud faydaları arasında en çok göze çarpan kısım uygun fiyatlı olmasıdır. Kullanıcı hizmeti kullandıkça ödediği için ödeme konusunda herhangi bir sürprizle karşılaşmaz. Public cloud kullanıcıları donanımlara yatırım yapmak zorunda değildir. Maliyetin yanında zaman işletmelere büyük bir zaman tasarrufu da sağlar.

Public Cloud Hangi Zorluklara Neden Olur?

Public cloud zorlukları genel olarak işletmelerin kendine has dinamiklerinin buluta adapte edilmesinde yaşanır. Genel bulutun çalışma şekli bazı işletmelere tam olarak uymadığından bazı ek maliyetleri gözden çıkarmalarına neden olur. Birden fazla kullanıcıya sahip olan genel bulut bazı işletmelerde dalgalanmaların ortaya çıkardığı performans düşüklüğü olarak sonuç verir.

Sizi Arayalım